Virtsavesi reostas Kärla jõge

Üleeile sattus Kärla jõkke reostus, mis on pärit kohaliku ühistu lauda silo- ja sõnnikuhoidlast.

Kärla põllumajandusühistu juht Ülar Tänak ütles Saarte Häälele, et tegemist on kahetsusväärse juhtumiga, mille tingis silohoidla ehituslik viga. Nimelt on silohoidla ja sõnnikuhoidla vahel pumpla, mis pumpab silohoidlast liigset vedelikku sõnnikuhoidlasse.

“Paraku juhtus nii, et toru, mis läheb üle sõnnikuhoidla ääre, oli liiga pikk ja ilma õhutuseta,” lausus Tänak. Seepärast tekkis ühel hetkel silohoidlast silomahla pumbates ühendatud anumate efekt, silomahla ja virtsavee segu hakkas tagasi jooksma ja pump ei pidanud koormusele vastu. Tänak lisas, et tänaseks on viga likvideeritud.

Keskkonnainspektsiooni avalike suhete nõunik Leili Tuul ütles Saare Häälele, et jõkke levis reostus põllumajandusühistust mööda vanu kuivenduskraave. Tuule sõnul levis reostus rohkem kui kilomeetri pikkuselt alates Kirikukülast. Asjaolude väljaselgitamiseks on keskkonnainspektsioon alustanud menetlust. “Menetlus selgitab, kuidas täpselt ja mis põhjustel reostus tekkis,” lausus Tuul.

Tegemist on teise viimasel ajal Saaremaal ilmsiks tulnud reostusega. Nimelt avastati augusti alguses bakteriaalne reostus Kuressaare suplerannas, kuhu see oli jõudnud Põduste jõest.
Seni pole teada, kustkohast täpselt Kuressaare reostus pärit on. Asja uurib keskkonnainspektsioon ja ka linnavalitsus ootab vihjeid, mis viiksid reostuse tekitaja leidmisele.

Viimaste analüüside järgi ei ole Kuressaare supelranna reostuse tase kuigivõrd vähenenud, võrreldes nädala taguse ajaga, küll on aga vähenenud jõeveest võetud proovide bakterisisaldus, ulatudes siiski üle loodusliku taseme.

Urmas Kiil, Andres Sepp

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 korda, sh täna 1)