Laadla leivapäeva eesmärk on traditsioonide hoidmine

Laadla leivapäeva eesmärk on traditsioonide hoidmine

LEIBA JA TSIRKUST: Laulu, tantsu, pillimängu ja näiteringide kaasamine leivapäevale oli kui meeldetuletus vanast ütlemisest, et inimene ei ela ainult leivast. Foto: Kaupo Vipp

Laupäeval, lõikuskuu kolmeteistkümnendal kuupäeval sai Taga-Sõrves Laadlas teoks kuues leivapäev, mille sihiks on elus hoida ja arendada koduse leivaküpsetamise traditsioone.

Korraldaja Jone Koppeli ja päevajuht Õie-Laurielle Väli eestvedamisel sai Laadla külaplatsil taas nautida õhkkonda, mis oli Eesti eluolule väga iseloomulik meie rahvusliku ärkamise perioodil ja meie oma rippumatu riigi algusaegadel. Seda õhku oli tõesti kena hingata. Vahest seepärast, et rahva hinges on uuesti hakanud ruumi tekkima endiste rahvuslike paleuste, vennaliku õlatunde ning ühe mütsi alla mahtumise tarbeks.

Isetegevusliku kultuuriharrastuse – laulu, tantsu, pillimängu ja näiteringide – kaasamine leivapäevale oli kui meeldetuletus vanast ütlemisest, et inimene ei ela ainult leivast. Omaenese rõõmuks tehtud kultuurielu ei pretendeerigi võistlemisele professionaalsete kultuuriüritustega. Aga isetehtust nii esinejail kui uudistajail saadav elamus on hoopis teise mekiga, kui tavalistel kommertsüritusel, sarnaselt erinevustega tehase vooluliinil valminud nn poeleiva ja kodus iseküpsetatud leivapätsi vahel. Kenad võivad olla ju mõlemad, kuid vahe teeb sisse koduleivast saadav eriline emotsioon ning selle täiesti ainulaadne, kordumatu mekk.

Mekk, teadagi, on ikka mekkija mokka mööda ja maitse üle ei saavat vaielda – või kui, siis ainult kakelda. Enamiku meelest kõige etema mekiga kodune leivategu sai leivapäeval siiski kaklusteta välja selgitatud. Mekkimiseks pakutu hulgast valis rahvas endale lemmikuks Läätsa nooriku Janne Arge leiva. Küllap meelitasid maiasmokki tema küpsetisele lisatud seemned-pähklid-aprikoosid. Laialt lõid laineid veel kaks eriti omapärast leiba. Ühe autor Kristjan Koppel oli põhilisandiks valinud suitsuliha ning teise meisterdaja Liane Trei hapukurgi. Ei sellist küll maailmas mujal leidu…

Tegelikult leidus tuliseid pooldajaid igale leivale, mis maitsmiseks välja pakuti. Kõigile, kes kodusest leivaküpsetamisest rõõmu tunnevad, paneksin südamele, et nad ei häbeneks järgmisele leivapäevale veel palju rohkem omatehtut kaasa võtta. Seekord käis küpsetiste arvust liiga kõrgelt üle nende külastajate arv, kes oleksid soovinud mõnusa leivatüki ka kodustele proovimiseks kaasa osta.

Muudes tegemistes tõusis poomipealse põhukotisõja parimaks leivast ning leivakõrvasest kosunud Priit Priske. Naiste võistluses oli kõige tragim nööripunuja Kuressaare neidis Ene Šesterkov. Agar askeldamine käis laadalettide ümber. Kümnete heade inimeste annetatud esemete ja lustlike ostjate toel kukkus üllatavalt asjalikult välja ka leivapäeval esimest korda lahti löödud kirbuturg. Laadla külaselts tänab kõiki nende panuse eest, võttes seda toetust kui tunnustähte senise kursi õigsusest. Osalenute panustest tõusis suur abi leivapäeva traditsiooni jätkumisele ja kohaliku seltsielu edendamisele.

Edendamist vajavat on meil muidugi veel palju. Peame vabandama, et helivõimenduse puudumise tõttu pole kogu publikum päris korralikult osa saanud Kärla tantsurühma, Tornimäe näiteringi ja ansambli VäRKSsepad (Leisi) toredatest ülesastumistest. Heade inimeste abiga loodame selle kitsaskoha järgmiseks korraks kõrvaldada. Ühtlasi saaksime siis esinemiste vahelise vaikuse mõnusa rahvaliku tantsumuusikaga täita, millest seekord vajaka jäi. Oleksime väga tänulikud, kui keegi oskaks meile selleks soodsat ja välioludesse sobivat helisüsteemi soovitada (e-post: tagasorve@gmail.com).

Laadla külaseltsi nimel
Kaupo Vipp


Tuhat tänu!

Müts maha kõigi kenade inimeste ees, kelle abiga leivapäevast asja sai. Larissa Koppel, Mari Kübarsepp, Annika Prei, Marje Kivirand, Marju Õunpuu, Maret Suik, Raija ja Gert Hirsch, Salme ja Matti Rinne, Kersti Rabi, Kristjan Samarokov ning veel paljud, kes aiasaaduste, prusside, kasepuude, supi, käsitöö või muu nõu ja jõuga abiks olid – suur kiitus teile kõigile!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 144 korda, sh täna 1)