Kaarmise järve süvendamiseks anti roheline tuli 7. katsel (6)

Kaarmise järve süvendamiseks anti roheline tuli 7. katsel

SAAB KORDA: Kaarmise järve puhastustööd algavad tõenäoliselt järgmisel suvel. Foto: Egon Ligi

Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regioon kiitis heaks Kaarmise järve saneerimisprojekti keskkonnamõju hindamise aruande, mis võimaldab lähemas tulevikus järve puhastamisega pihta hakata.

Kaarmise järve saneerimisprojekti keskkonnamõju hindamise juhteksperdi Arvo Järveti sõnul kiitis keskkonnaamet keskkonnamõju hindamise aruande, mille menetlemine kestis neli aastat, heaks alles seitsmendal korral.

“Euroopas ma küll sellist asja ei tea ja kuna mujal keskkonnamõjuga nii tõsiselt ei tegelda, siis on see mitteametlik maailmarekord,” lisas ta.
Kaarma valla keskkonna peaspetsialist Kairi Niit rääkis, et valla ülesanne on nüüd kiiresti tellida saneerimistööde projekt ja kuulutada välja riigihange. 2007. aastal KIK-i poolt järve kordategemiseks eraldatud 5,3 miljoni krooni suuruse toetusraha kasutamise tähtaeg lõppeb juba selle aasta lõpus ja selleks ajaks peab süvendustööde sihtfinantseerimise leping sõlmitud olema.

Kaarma vallas asuv Kaarmise järv on inimese poolt tugevalt mõjutatud veekogu, mis on suures ulatuses kinni kasvanud ning järve vabavee ala ja sügavus on oluliselt vähenenud. Lisaks järve ökoloogilise seisundi parandamisele vähendab järve saneerimine Kaarmise küla madalate alade üleujutusohtu ja seal paiknevate hoonete kahjustamist.
Järve puhastamine ja selle ümbruse korrastamine aitab säilitada ala traditsioonilist maastikupilti ja soodustab puhkemajanduse arendamist. Kaarma vald tahab järve ida- ja lõunakaldale rajada korrastatud supluskohad, tuletõrje veevõtukoha, linnuvaatlusplatvormi ja paatide hoiukohad.

Vastavalt heakskiidu saanud keskkonnamõju hindamise aruandele läheb suuresti kinnikasvanud järves puhastamisele 10,3 ha suurune ala, 3,1 hektaril järvest säilib aga olemasolev madalsoo.
Arvo Järveti sõnul olnuks järve kaitsmise seisukohalt parim lahendus veekogu puhastamine täies ulatuses, sest nüüd võib madalsoo põhjasetetest hakata madalasse järve tulema lämmastiku- ja fosforiühendeid, mis pole kõige parem lahendus.

Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni looduskasutuse spetsialist Piret Lang põhjendas aga, et Kaarmise hoiuala kaitse-eesmärkide hulgas on järve kaitsmise kõrval oluline ka madalsoo kaitse.
Seoses järve süvendamisega ohtu sattuvad kaitsealused liigid – apteegikaan ja valge vesiroos – võidakse aga ümber asustada mujale.
Keskkonnamõju hindamise aruande kohaselt kasutatakse järve puhastamisel kuiva tehnoloogiat, mis tähendab, et esmalt tehakse järv veest tühjaks, lastakse settel taheneda ja viiakse see siis ära.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 70 korda, sh täna 1)