Tuntuimal viljakasvatajal saak tänavu alla keskmise

Viimasel kahel aastal viljelusvõistluse võitjaks tulnud Kaido Kirstu hinnangul jääb tänavune viljasaak Nuudi talu ajaloo kehvemate hulka, rapsi saagikust võib pidada keskmiseks.

Möödunud nädalal teraviljakoristusega ühele poole jõudnud Nuudi talu peremees Kaido Kirst ütles, et teraviljade ja herne tänavune keskmine saagikus 2,7–2,8 tonni hektari kohta platseerub talu 18-aastase viljakasvatusajaloo jooksul tagantpoolt teisele kohale. “Põllud kuivasid ära, eriti kõrgetel maadel oli sees selliseid kohti, kus pea pole kõrrele otsa tulnudki,” rääkis Kirst, lisades, et rekordaastal on ta saanud hektari kohta neli tonni vilja.

Keskmise saagikuse tavalisest nigelamad näitajad võibki Kirstu sõnul mõneti kirjutada viletsa hernesaagi arvele. 20 hektaril kasvanud ja kuiva kätte jäänud hernest kogunes Nuudi talul tänavu vaid 1,5
t/ha. Teisalt jäid suhteliselt väikeseks ka hernepõllule tehtud kulutused, näiteks ei pannud talunik sel aastal hernele väetist ning hea on seegi, et herne hind on praegu üsna kõrge.
Teraviljadest, mida oli maas kokku 160 ha, andsid kõige parema saagi suvinisu (keskmiselt 3,9 t/ha) ja kaer (4 t/ha). Et vili õnnestus põllult kätte saada üsna kuivalt, siis jäid tagasihoidlikeks ka kuivatamiskulud. “Kui neid väheseid teri peaks veel kõva küttekuluga kuivatama, siis oleks natuke kurb küll, aga üldiselt ma arvan, et väga hullu pole,” sõnas Kaido Kirst.

Viljelusvõistlustel sai Kirst mullu talinisu arvestuses sordiga Olivin esikoha (6,8 t/ha). Sel aastal võistlustele üles antud põld sellist saaki ei andnud. “Täpseid andmeid ma praegu veel ei tea, kuid saak oli siiski kehvapoolsem, sest vihmapuudus tegi oma töö,” tõdes viljakasvataja, kes enda sõnul on sellesse võistluspõldu pannud kõik oma aastatega kogunenud oskused ja teinud hulga kulutusi väetistele ja taimekaitsevahenditele.

Raps oli Nuudi talul eilseks koristatud 20 hektarilt, keskmine saak on praegu umbes 2 tonni hektari kohta. Sõltuvalt sellest, palju põllule on raha kulutatud, võib rapsikasvataja sellise saagikusega üldiselt rahule jääda, märkis Kirst. “Kui rapsisaak jääks keskmiselt 2 tonni, siis oleks väga super,” lisas talunik, kelle valdustes ootab koristamist veel 50 ha rapsi.
Eelmisel aastal tuli Kaido Kirst viljelusvõistlustel suvirapsi arvestuses võitjaks sordiga Larissa (3,2 t/ha). Tema suvirapsi saagikuse rekord on aga olnud 3,7 t/ha. Larissaga on mees võistlustules ka sel aastal ning saak võistluspõllul tõotab tänavugi tulla keskmisest kõrgem.

Milliseks kujuneb viljakasvatusaasta 2011 Nuudi talule tervikuna, selgub siis, kui saak on salves ja vili müüdud. “Loodan osa vilja müüa talvel ja veidi parema hinnaga,” rääkis Kirst. “Kui kevadel jälle põllule lähen, ju ma siis plussi jäin,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 116 korda, sh täna 1)