Lugeja kiri: Ärge toitke veelinde, las lendavad ära! (2)

Keskkonnaamet, Eestimaa loomakaitse liit ja Lasnamäe linnaosa valitsus soovitavad tungivalt inimestel veelinde mitte toita. Septembri alguses lennuvõimestuvad kühmnokk-luikede pojad. Novembris-detsembris peaksid nad asuma rändele sobivamatele veekogudele, hinnanguliselt jääb aga tuhandeid linde talvituma Eestisse.

Keskkonnaameti looduskaitse osakonna nõuniku Teet Koitjärve sõnul on lindude talvituma jäämine paljuski inimeste süü, sest toitmine uinutab lindude rändeinstinkti ja meelitab neid kohale jääma. “Linnud kogunevad enamasti väikeste jäävabade veesilmade ümber ning suurearvulistes kolooniates on nad altid nakatuma ja haigusi levitama. Osa haigusi võib kanduda ka inimesele. Lisaks muutuvad talvituvad linnud kergesti kättesaadavaiks ka kiskjatele,” ütles Koitjärv.

Eestimaa loomakaitse liidu juht Heiki Valner nentis, et inimesed pakuvad lindudele enamasti saiatooteid. Süsivesikuterikkad ja mineraalainetevaesed jahutooted ei kuulu aga lindude looduslikule toidulauale ning kahjustavad nende seedeorganeid ja ka lennuvõimekust. Veelindude toitmine on õigustatud vaid külmadel talvedel rannikuäärse vaba vee puudumisel, aga see on pigem erand kui reegel.

Alates septembrist hakkavad loomakaitse liidu Tallinna vabatahtlikud käima lindude toitmiskohtades ja tegema inimeste seas teavitustööd. Lasnamäe linnaosa valitsus pöörab aga suuremat tähelepanu sinikael-partide kaupluste juures toitmise probleemile. Linnaosavanema asetäitja Tiia-Liis Jürgensoni sõnul on lasnamäelasi piisavalt teavitatud, et nad linde ei toidaks, aga sõnum ei taha kuidagi kohale jõuda. “Ikka ja jälle kohtab kaupluste juures inimesi, kes linde söötes enda arvates head teevad. Nad ei saa aru, et tegelikult tehakse linde siia talvituma meelitades hoopis halba,” ütles Jürgenson.

Veelindude normaalne käitumine on rännata külmade ilmade saabumisel ja loodusliku toidu vähenemisel lõuna- ja läänepoolsetele talvitusaladele ning seda rändeplaani ei tohi sassi lüüa. Lindude toitmine, eriti just rändeperioodi alul, on lühinägelik ja vastutustundetu.

Aet Truu
keskkonnaameti pressiesindaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)