Hollywoodi tippoperaator tahaks väga Saaremaal filmi teha (9)

Hollywoodi tippoperaator tahaks väga Saaremaal filmi teha

SUVESAARLASELE SAARLASTELT: Õpitoa korraldanud Keete Viira ulatas Lümanda valla suvesaarlasele John Mathiesonile tänutäheks peotäie koduaia lilli. Foto: Egon Ligi

Selliste Hollywoodi kassahittide nagu “Gladiaator”, “Hannibal” ja “Robin Hood” suurepärase kaameratöö autor John Mathieson oli läinud laupäeval Lümanda kultuurimajas kohtumas nendega, keda filmindus ja fotograafia lähemalt huvitavad.

Kaugelt tulnud kuulus mees ei sattunud Saaremaale aga sugugi juhuslikult. Suurbritanniast pärit John Mathieson on Lümanda vallaga seotud tänu oma abikaasale Mariale, kelle ema on sündinud Atla külas. Teise ilmasõja ajal põgenes Maria ema perekond siit aga Rootsi. Kunagise kodutalu asemele on nüüdseks rajatud korralik suvemaja, kus Mathieson oma perega juba aastaid Saaremaa suve nautimas käib.

“Olen saanud pisut jäädvustada siinset suvevalgust, metsi. “Robin Hood” oleks tulnud siin filmides palju parem film kui Londoni lähedal,” tunnistas John Mathieson britile omase huumoriga pooleks. Oma tõetera on ses Mathiesoni sõnul siiski sees, sest hämarus olevat siin hoopis teist laadi kui Suurbritannias – selgem, teravam ja kargem. Taolist valgust vajavaid stseene on “Robin Hoodis” aga lugematul hulgal.

“Sellist valgust on ääretult raske saada, nii et mulle väga meeldiks siin kunagi mõnda filmi teha,” nentis ta ja lisas muiates, et see võiks näiteks olla mõne kohaliku Robin Hoodi lugu. Mathieson möönis, et Saaremaa loodus ja valgus on väga sarnased näiteks Gotlandi omale ning seal on teatud stseene (nt 1957. aastal tehtud rootsi film “Seitsmes pitser”) filmitud. Just loomulik valgus ja sellega mängimine on kaameratöö juures John Mathiesoni üks lemmikuid. Seda rõhutas ta ka näpunäiteid jagades, et välgu kasutamine ei tule värvidele tegelikult kuidagi kasuks. Pigem röövib otsevalgus objektidelt loomulikkuse ja väljendusrikkuse.

Põhjalikuma ülevaate andis John Mathieson tuntud linateostest – “Taevane kuningriik” (“Kingdom of Heaven”), “Robin Hood” ja “Gladiaator” – mille õnnestunud kaameratöö on just tema tehtud. Eriti detailselt lahkas filmimees stseenide tonaal-sust ning seda, kuidas näiteks teatud värve värvipaletist eemaldades õnnestub olustikule sootuks teine toon anda. Nii mõnigi suurem öökaader kõnealustes filmides on Mathiesoni sõnul filmitud tegelikult täielikus päevavalguses.

Muuhulgas rääkis John Mathieson lähemalt, kuidas paljude auhindadega pärjatud “Gladiaatori” filmimisega oli tükk tegu juba seetõttu, et üks osatäitjatest – Proximot kehastanud Oliver Reed – enne võtteperioodi lõppu ootamatult suri ning kuidas varem filmitud kaadrit, milles Reed osales, ümber teha tuli, et Proximo siiski lõpuni ekraanil püsiks. Niisamuti oli tema sõnul närvesööv ka sama filmi lõpustseen, kuhu peaosatäitja Russel Crow lihtsalt kohale ei ilmunud ja tema tegelaskuju surmastseen tuli seega teha dublandil. 


 VIIMASED TÖÖD

“X-Men: First Class” 2011
“Burke and Hare” 2010
“Brighton Rock” 2010
“Robin Hood” 2010

Allikas: Imdb.com

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 88 korda, sh täna 1)