Pärast impeeriumi lagunemist (2)

Homme möödub täpselt 20 aastat augustiputši algusest, sündmusest, mis tõi kaasa meie riigi taassünni ja mis lõppkokkuvõttes viis Nõukogude Liidu lõpliku lagunemiseni 1991. aasta jõulupühade ajal. Jätkame nädal tagasi Saarte Hääle veergudel alanud lühiülevaadet kõigist Nõukogude impeeriumi ülemvõimu alla kuulunud 15 liiduvabariigist. Vaatleme, milline on olnud nende areng viimase kahe aastakümne vältel ja milline on hetkeolukord. Kõik andmed on võetud välisajakirjanduses ilmunud materjalidest.

Kasahstan

Praegune liider: president Nursultan Nazarbajev.
Vabaduse aste: mitte vaba riik (vastavalt Freedom House’i reitingule).
Ajalugu: Territooriumi suuruse poolest maailma üheksas riik on lisaks veel väga rikas loodusvarade poolest: Kasahstanis on tohutud nafta- ja gaasivarud ning leidub ka muid nõutavaid maavarasid, näiteks uraani.

Nursultan Nazarbajevi 21 aastat kestnud valitsemise ajal on Kasahstan üle elanud kiire majanduskasvu. Sageli on SKP aastane juurdekasv ületanud 8%. SKP elaniku kohta on seal isegi kõrgem kui Venemaal. Positiivse momendina märgivad asjatundjad, et Kasahstan oli maailma üks esimesi riike, kes vabatahtlikult loobus tuumarelvast ja riik on aktiivselt osalenud desarmeerimisprotsessis.

Kahjuks ei ole aga majandusliku kasvuga kaasnenud poliitiliste vabaduste kasvu. Märkimisväärset opositsiooni Nazarbajevi valitsusele ei eksisteeri, sageli on juhtunud, et võimud on ajakirjandusväljaandeid nende vabameelsuse eest karistanud.

Loe edasi värskest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)