Kuldsete kätega külapillimees Enn Tomson (2)

Kuldsete kätega külapillimees Enn Tomson

PANEB HINGE PILLILOO SISSE: Vanaisa Enn koos lapselaps Lorette ja pisikese jahikoera Putiniga, kes on ka kõik viisid selgeks saanud. Foto: Egon Ligi

Valjalas elav Enn Tomson, muhe ja särtsu täis vanahärra, kel homme jõuab kätte elutee 80. verstapost, on rohkem kui poolsada aastat akordioni mänginud. Muusikapisikuga on pereisa suutnud nakatada ka oma lapsed ja lapselapsed. Pannud nooti tundma koguni pere lemmiku, pisikese jahikoera Putini, kes hakkab akordioniviisidele kohe südamest kaasa uluma.

Viljandimaal Taevere vallas Kaansoo külas sündinud, kuid nüüdseks pea viiskümmend aastat Saaremaal elanud Enn ütleb, et pill on tema eluarmastus. “Kui kuskil pill mängib, siis tõmbab mind kohe sinna,” räägib ta, lisades, et talle meeldivad just lõõtspillid, akordion, bajaan.

Ansambleid, milles Enn on kaasa löönud, kas siis lauljaid akordionil saates või ise kapelli juhtides, on olnud mitmeid. 20 aastat lõi Enn Karja puhkpilliorkestris ka suurt trummi. Hiljem mängis Enn saatekannelt Valjala Kadaka kapellis, mida juhatas Tarmo Suvisild. Akordionil on ta saatnud naisrahvatantsurühma Valjala Mummud ja Valjala naisansamblit. Neli aastat juhendas enda loodud kapelli, milles ise mängis ka akordioni. Enn on laulnud ka Kamara segakooris ja Mõisaküla meeskooris, mida juhendas legendaarne Eduard Pärna, ning otse loomulikult Valjala segakooris.

Tantsulugusid on ta mänginud lugematul arvul pidudel, küll külapillimeeste kokkutulekutel, pulmades, juubelitel jne. Enn ütleb oma praeguse pillimängu kohta, et vanemas eas mõte ei tööta enam nii hästi, reaktsioon ei ole ka nii hea kui varem, aga lood tulevad ikka kenasti välja.

Loe edasi värskest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 208 korda, sh täna 1)