Soome saarte komisjon käis Saaremaal sidemeid loomas

Sel nädalal külastas Saaremaad Soome valitsuse saarte komisjoni delegatsioon eesotsas tegevsekretäri Jorma Leppäneniga. Eriliselt huvitavaks kujunes soomlaste kohtumine siinsete organisatsioonide esindajatega, kus räägiti elukorraldusest ja probleemidest nii suurematel kui ka väiksematel saartel.

Kui Eestis on vastu võetud väikesaarte seadus, siis soomlastel kehtib saarte seadus, on ju Soome kõige saarterohkem riik Euroopas, samuti on Soomes kõige enam suvilaid ja kõige pikem merepiir (ikka Euroopa arvestuses). Muide, Soome rannajoonega oleks võimalik teha ümber maakera 8-kordne ring peale.

Seesama saarte seadus paneb aga nii riiki kui ka kohalikke omavalitsusi pingutama, et tagada elanikele olulisi teenuseid. Peamised tegevusharud saartel ei ole enam aga kalastamine, vaid turism ning saarlased on saanud ka häid tulemusi kaugtöö arendamisel, samuti pendeltöö alal – st inimesed elavad saarel, kuid käivad tööl mujal. “Noored kipuvad saartelt ära minema,” oli üks soomlaste sarnane mure meiega.

Et nii mõnelgi Soome saarel elanike arv suveajal mitmekordistub (kokku poolt miljonit suvemaja kasutab kaks miljonit inimest), on sealse saarte komisjoni üks töömaid vaba aja veetmise võimalustega tegelemine – peamiselt viiakse läbi mitmesuguseid uuringuid. Praktilisi käske-keelde, nagu näiteks mingi firma sulgemise takistamine, saarte komisjon Soomes anda ei saa, ollakse ikka rohkem nõuandev institutsioon.

Tähelepanuväärne on, et kuna saartevaheline liiklus on saareelanikele tasuta, samuti neile, kes omavad saartel kinnisvara – näiteks suvilaomanikud –, annab riik selle transpordi korraldamiseks omavalitsustele ka raha.
Mis puutub aga näiteks arstiabisse ja koolikorraldusse, siis põhikoolid on olemas neil saartel, kus rahvaarv on üle saja – omavalitsus peab Soomes tagama lastele kooli-transpordi siis, kui koolitee on pikem kui viis kilomeetrit. Samuti on üle saja elanikuga saartel kättesaadav arstiabi.

Väiksema elanikearvu korral annab inimestele esmaabi merepiirivalve, kes on selleks saanud vastavat koolitust.
Soome saarte komisjon leidis, et koostööd Saare maakonnaga peaks igati jätkama ning järgmiseks plaanitakse siinsetest tegijatest panna kokku delegatsioon, kes saaks tutvuda sealse komisjoni tööga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)