Juhtkiri: Iseseisvus ja vabadus

Kesk- ja vanemaealistel inimestel on kindlasti meeles kahekümne aasta tagused ärevad augustipäevad. 20. augusti hilisõhtul võttis Eesti Vabariigi ülemnõukogu vastu otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest, millega taastati omariiklus de jure ja de facto. Mõelgem aga täna sellelegi, mis oleks meist saanud putšistide võidu korral. Kes saanuks putši järel Eesti valitsejaks? Need, kes teavad, ei räägi, kuigi spekuleeritakse, et oletatav kindralkuberner on praegugi Eesti poliitikas tegev.

Vahest sobib tänagi küsida, kas me sellist Eestit tahtsime. Nõustugem Toompeal iseseisvumise poolt hääletanud Rein Järlikuga, kes kirjutab, et kui keegi oleks tol päeval öelnud, et maakauplused, mis olid vähemasti igas majandikeskuses, pannakse iseseisvas Eestis varsti kinni, et väikesed koolid kaovad hoopis ja vältimatu arstiabi nihkub paljude maainimeste jaoks kättesaamatusse kaugusse, oleksime ütleja välja naernud.

Aga tol päeval me ei saanud mõtelda, kuhu jäävad alles kauplused, koolid ja haiglad, sest tuli hoopis arvet pidada, kas iseseisvusotsuse vastuvõtmiseks hääli üldse jätkub. Kuigi riigi areng pole läinud nii, nagu tahtsime, võime oma riigi ja vabaduse üle uhked olla.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)