Läänemere randades süttivad tuhanded lõkked

Eestis üha laiemat populaarsust koguv muinastulede öö traditsioon laieneb teistesse Läänemere riikidesse. Sel aastal süüdatakse muinastuled lisaks Eestile ja Soomele ka Lätis ja Rootsis ning kaugemalgi.

Soomes on muinastulede öö Euroopa kultuuripealinnas Turus 2011. aasta üks tippsündmusi, kuhu selleks puhuks on kohale kutsutud maailma purjelaevastiku paremik. Lätis on üleskutsega ühinenud meeskond, kes korraldab kultuuripealinna Riia üritusi 2014. aastal. Ka Klaipeda linnavalitsusest on saabunud osalemisteade. Üritusest on kutsutud osa võtma kõik Läänemere linnade liidu liikmed.

Muinastulede öö toimub traditsiooniliselt iga aasta augustikuu viimasel laupäeval. Sel aastal kutsutakse inimesi mere või siseveekogude äärde 27. augusti päikeseloojanguks. Lõkked palutakse süüdata kell 21.30 nii, et igas mereäärses kohas oleks näha vähemalt kaht lõket. Nii moodustuvad sadu kilomeetreid pikad tuledeketid. Eelmisel aastal süüdati Eesti randades üle tuhande lõkke ja mere ääres viibis ligi 40 000 inimest.

Muinastulede öö üleskutset levitavad koos Mereblogiga ka Foundation Turku 2011, rannarahva muuseum, Teeme Ära, ERR ja mitmed merekultuuriga tegelevad mittetulundusühingud. Sel õhtul süttivad avalikud lõkked mitmes Eesti sadamas ja mereäärses asulas. Organiseeritud üritus toimub nii Pärnus, Toilas, Käsmus, Haapsalus, Laulasmaal, Kundas, Neemel, Viinistus, Virtsus, Kihnus, Sõrves kui ka Koguva muuseumiõue rannal, kuhu oodatakse kõiki ümberkaudseid sellest osa saama.

Kutsume inimesi sel õhtul mere äärde, et loodusega koos olles mõelda häid mõtteid… Muinastulede öö on selline hea enesega olemise ja enesesse vaatamise üritus. See on õhtu, kuhu tullakse koos sõprade või sugulastega, tehakse lõket ja tuntakse mõnusat koosolemise ja ühtsuse tunnet. Lustliku jaanipäevaga võrreldes on muinastulede öö rahulik ja mõtisklev.

Muistsel ajal süüdati randades lõkked, et edastada ohuteateid kaugete vahemaade taha või näidata teed merel olijatele, sel ajal kutsuti lõkkeid iidetuledeks. Üheksakümnendate algul taaselustati rannalõkete süütamine Soome saarestikus ja lõkkeid hakati kutsuma muinastuledeks. Eestlaste loodud veebilehe www.muinastuled.ee abil on üritus muutumas populaarseks ka naaberriikides.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)