Saaremaa päästjad harjutasid merereostuse tõrjumist

Reedel kogunesid Saaremaa päästjad Roomassaare sadamasse, et osaleda koos piirivalvega merereostuse õppusel.

Õppuste legendi järgi lekkis puidulastiga kaubalaevast sadamas merre umbes 800m2 ulatuses kütteõli. Päästjate ülesanne oli koostöös piirivalve reostustõrjelaevaga Kati reostuse levik poomidega piirata ja kokku korjata.

Peaeesmärk tutvuda reostustõrjevahenditega

Kui muidu kasutatakse lekkinud õli imiteerimiseks õppustel turvast või popkorni, siis sel aastal oli teistmoodi. “Meie eesmärk ei olnud sodida, vaid reostustõrjevahenditega tutvuda ning harjutada nende kasutamist,” sõnas Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe. Lisaks kinnistasid päästjad praktikas teadmisi, mida päev enne vaid teoorias omandatud oli. Õppuste läbiviimisel oli plaanis üles leida nõrgad kohad reostustõrjevahendite käsitsemises, et saada aru, millised otsused on mõistlikud ja õiged päästekomandode tegutsemisel. “Õppus läks päris hästi, oli, mida õppida. Usun, et mingisugust suutlikkust me nüüd omame,” kinnitas Margus Lindmäe.

Väiksema reostusega saavad ise hakkama

Kuna nii ulatusliku reostuse tõrjumiseks Saaremaa päästjate käsutuses igapäevaselt vahendeid ei ole, tuuakse suurema õnnetuse korral reostustõrjevahendid konteinerautoga kohale Haapsalust, kus paikneb päästeteenistuse Lääne regiooni reostustõrjevahendite varu.
“Eks me pidime proovima neid asju, mida me kasutada saame, aga mida meil Saaremaal käepärast ei ole,” sõnas Lindmäe.
Väiksema mastaabiga reostuste lokaliseerimiseks on Saaremaa päästjatel reostustõrjevahendid olemas, nii tööriistad kui ka reostust imav aine.
Reostuse korral on päästjate ülesanne reostuse levik piirata, et hoida ära veel suurema kahju tekkimine looduskeskkonnale ning säästa inimeste elu ja tervist. Reostuse lõpliku kõrvaldamise peab korraldama reostuse tekitaja või maaomanik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)