Luulupe küülikukasvatajad käisid Tšehhimaalt uusi tõuge ostmas

Luulupe küülikukasvatajad käisid Tšehhimaalt uusi tõuge ostmas

KÜÜLIKUSÕBRAD: Marko Troškin (vasakul) ja Valdek Jõgi arendavad samm-sammult ja suure pühendumusega Saaremaa küülikukasvatust. Foto: Arhiiv

Sel aastal loodud küülikukasvatusettevõte OÜ Luulupe Küülik on täiendanud oma farmi mitmete uute ja siinmail haruldaste küülikutõugudega.

Jaanipäeva paiku Tšehhimaale ette võetud kultuurmajandusliku reisi käigus külastasid ettevõtte omanikud Marko Troškin ja Valdek Jõgi sealseid küülikukasvatajaid ja uudistasid külaelu. “Saime head informatsioon, palju häid kogemusi ja mis põhiline, uusi tuttavaid,” ütles Marko Troškin.

Ehkki reisi jooksul väisati erinevaid linnu ja asulaid ning tehti meeldejääv külaskäik Auschwitzi koonduslaagrisse, oli reisi peamine sihtpunkt umbes sada km Prahast lõunasse jääv Sedlcany väikelinn. Seal võõrustasid Saaremaa ettevõtjaid tunnustatud küülikuhindaja ja -kasvataja Stepan Dlouhy seenior, kes muuhulgas on aretanud ka Euroopa tšempionküülikuid, ja tema poeg Stepan Dlouhy juunior.

Isa ja poeg Dlouhy farmis kasvatatakse mitut erinevat küülikutõugu nagu soobel, sinine soobel, Kalifornia küülik ja Kalifornia sinine. Lisaks viisid võõrustajad saarlasi ka teiste kasvatajate farme vaatama, kust soetati endale Viini siniseid küülikuid, Hollandi kääbusküülikuid ja lõvilakk-kääbusküülikuid.
Kokku tõid Luulupe mehed Eestimaale 26 isendit, mis tõugude kaupa jagunevad järgmiselt: 2 liini Kalifornia küülikuid, 2 liini soobelküülikuid, 2 liini lõvilakk-küülikuid, 2 liini Hollandi kääbusküülikuid, 1 liin Viini siniseid küülikud. Kingituseks saadi kaasa ka sinine soobelküülik.

Marko Troškini andmetel soobelküülikuid Eestis ei kasvatata ja sinine soobelküülik on Euroopaski vähelevinud ja suhteliselt uus tõug. Tegemist on keskmist kasvu lihaküülikuga, kellel on väga hea nahk.
Marko Troškini sõnul oli huvitav vaadata, kuidas tšehhid oma maad kasutavad. Ruumi on neil farmides vähe ja sellestki asub pool kaljunukil, kuid samas on hoovi peale ära mahutatud terve farm. Hoovi mahuvad sajad küülikud ja merisead, ühes aianurgas võis näha mitut erinevat papagoitõugu, ringi kõndis ka hobune, keda peetakse muruniiduki asemel. Kõigele lisaks olid farmis veel erinevat tõugu dekoratiivtuvid, kes päeval vabalt ringi lendavad, aga õhtuks alati koju naasevad.

Reisi kokkuvõtteks tõdes Marko Troškin, et tegelemiseks sulle meeldivate ja kasutoovate asjadega ei ole ilmtingimata vaja palju maad ja kalleid seadmeid. “Eneseusu puudumine ja allaandlik meel on meie suurimad vaenlased, kui me nendest võitu oleme saanud, on kõik võimalik,” rääkis Troškin, lisades, et soovitud tulemuse saavutamiseks tuleb mõistagi varuda ka kannatust ja aega.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 265 korda, sh täna 1)