Kes vana asja… – Kooliaasta eel otsiti õpetajaid ja õpetati aiapidamist

90 aastat tagasi andis ajaleht Saaremaa saarlastele soovitusi põllu- ja aiatööde tegemiseks. Marjade noppimise kohta märgiti, et see töö võetakse ikka hommikuti peale kaste äraauramist ette, kas iga päev ehk ülepäeviti.

Noppimise juures tuleb parajasti küpsed marjad hoolikalt ühes marjalehtedega ja varrekesega ära lõigata ehk küünega marja vars läbipigistada nõnda, et mitte marja ennast selle juures ei pigistata.
Saaremaa kirjutab ka, et ehkki osa marjade aega on juba möödas, tuleb siiski meeles pidada, et maasikad kaunis hästi kaugema maa taha turule võib saata, ilma et nad inetuks läheks.

Kui on aga juhtunud, et maasikataimed vilja ei kanna, võib harilikult selle põhjuseks olla, et maasikalehed peenra liiga tihedalt ära katavad, nii et ükski päikesekiir mullani ei saa tungida. Rabarberi, kapsa ja teiste lehetaimedele ei tee viga, kui lehed mulla ära varjavad, sest neil tahame ainult lehti kasvatada, kuid maasika taimelt nõuame esiti õisa ja nendest marju, siin peab päike ka mulla peale mõjuda saama, õpetab Saaremaa.

Samuti on 90 aastat vanas lehes aimata kooliaasta algust. Otsitakse nii Lõõne kõrgemasse algkooli kui ka Valjala algkooli peale kaht õpetajat ning samuti Lõõne algkooli juhatajat. Ka Mustjala vald vajab kohalikesse algkoolidesse õpetajaid: Mustjala algkooli kolme ning Võhma ja Paatsa algkooli üht õpetajat. Muide, sama ajalehekuulutus teatab ka, et endine Pühajõe kõrts, mis asub Kogula külas, pühapäeval, 21. augustil kellu 2 p. enampakkumise teel ära müüakse.

Kärla vallavalitsus andis aga teada, et 19. augustil toimub vallamajas valla haridus- ja vallanõukogude ees õpetajate kandidaatide ülesseadmine ja valimine Kärla kolmeklassilise ja Sauvere kaheklassilise algkooli peale.
Saaremaa Eesti ühisgümnaasiumi vaesemate õpilaste abiandmise selts oli aga korraldamas hiilgavat kontsertballi gümnaasiumi turnisaalis, et toetada kehvemaid õpilasi. Lisaks instrumentide ja laulusolistidele (näiteks tšellist Anna Favre, metsosopran Netty Kanarik-Puusepp, sopran Noora Vaher, konservatooriumiprofessor, tenor Maltsev jt) lubati lavale tuua sõjaväeorkester. Kavas olid ka einelaud, post, lilled jne.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)