EL tahab otsetoetustele ülempiiri (2)

Euroopa Liit tahab ühise põllumajanduspoliitika (CAP) reformimisel seada suurtalude toetuse ülempiiriks 300 000 eurot aastas, vahendab Postimees online Euroopa Komisjoni koostatud ettepanekut.

Põllumajandusturu korraldamise osakonna juhataja asetäitja Kristel Maidre ütles Saarte Häälele, et toetuste vähendamise kontekstis käsitletakse suurtootjatena neid tootjaid, kelle otsetoetuste summa aastas ületab 300 000 eurot. PRIA kodulehe andmetel oli Eestis kuus tootjat, kes said 2010. a EL-i eelarvest makstavat ühtset pindalatoetust enam kui 300 000 €.
Kuna Eestis otsetoetuste summa suureneb kuni 2013. aastani ja tänaseks ei ole uuel finantsperioodil eraldatavate summade osas veel kokku lepitud, siis võib arvata, et Eestis selliste suurtootjate arv suureneb, isegi kui nende maakasutus ei suurene.

Siiski on siinkohal oluline märkida, et üldist tootjate klassifikatsiooni kehtestatud ei ole ning tootjaid jaotatakse suurteks ja väikesteks erinevalt. Näiteks riigiabi kontekstis on suurtootjad need, kelle aastakäive on üle 50 mln euro ja/või aastabilansi kogumaht ületab 43 mln euro ning töötaid on üle 250. Põllumajandusliku raamatupidamise andmebaasis (FADN) käsitletakse suurtootjatena neid, kelle majanduslik suurus on üle 16 ESU (1 ESU = 1200 €).

Euroopa Komisjoni toetuste ülempiiri vähendamise ettepanek on osa laiemast kärpeplaanist, millega tahetakse praegu aastas makstavaid 40 miljardi euro suurusi otsetoetusi vähendada vähemalt 2,5 miljardi euro võrra. Ettepaneku vastu on Prantsusmaa ja Saksamaa, samuti Tšehhi. 2007. aastal lükati CAP-i kärpeplaanid tagasi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)