Asva hobusekasvatus lasi lapsed hobuste selga

Asva hobusekasvatus lasi lapsed hobuste selga

UUES AMETIS: Pikaaegne tegevpõllumees ja nüüdne hobusekasvataja Aarne Lember viib noorukese Eva-Liisa ratsasõitu tegema. Foto: Egon Ligi

Eesti hobuste ja ratsaponide kasvatamisega tegelev OÜ Asva Hobusekasvatus alustas sel suvel huvilistele ratsutamise algteadmiste õpetamist.

“Sõidud käisid ka juba möödunud aastal, aga siis tegime seda vaid soovijatega, kellega olime eelnevalt kokku leppinud,” ütles Asva Hobusekasvatuse juhatuse liige Aarne Lember.
Nüüd saavad soovijad hobustega sõita igal kolmapäeval, kuid kokkuleppel saab ratsutada ka muudel päevadel.

Vilunud ratsutaja saab Asva Hobusekasvatuse talli juures ratsutada iseseisvalt, algajale antakse kõrvale juhendaja. Üldjuhul toimub ratsutamine talli juures liivaväljakul või muruplatsil, kuid kogenud ratsutajail ei ole keelatud ka avamaastikule minna. Algajaid ratsutajaid juhendavad põhiliselt keskkooliealised ratsutamishuvilised tüdrukud, kes on oma oskused saanud teistest Saaremaa tallidest. Sõitmas käivad Laimjala oma poiste-tüdrukute kõrval vallas suvitavate eestlaste ja soomlaste võsukesed.

Kolmapäeval oli Asva Hobusekasvatuse talli juures ratsutamist kaemas Laimjala juurtega tallinlane Tõnis Rosmann koos oma lapse ja õe perega. Selgus, et Tõnis Rosmann on endine traavivõidusõitja, kes omal ajal käinud isegi kursustel hobusekasvatuse teadusliku uurimise üleliidulises instituudis ja olnud praktikal Moskva hipodroomil. Ühtlasi on mees võitnud ühel korral ka Tallinna hipodroomil suure auhinna. Tõnise isa Nikolai Rosmann võitis aga elu jooksul ligi 1300 võiduajamist. Tõnis Rosmanni sõnul tal praegu võidusõiduspordiga tihedat kokkupuudet pole ning ka lapsi pole ta sellele teele utsitanud. Laimjala talli juurde tuli kunagine võiduajaja aga infotahvlil silmatud kuulutuse peale.

Aarne Lemberi sõnul on neil ratsutamishuviliste käsutuses korraga kaks hobust, talli teised kaks ratsut viis ettevõtte kaasomanikust poeg Kajar Lember Jõgevamaal asuvale Vudila mängumaale. Talvel, kui kõik Laimjala talli hobused olid Jõgevamaal, tegi Aarne Lember Laimjala valla lastele vastlasõitu nii, et saani ette oli hobuse asemel rakendatud ATV.
Kokku on Asva Hobusekasvatusel paarkümmend hobust, aretustöö tulemusel lisandub talli järgmisel aastal Saksa ratsaponi ristandeid. Ristandite isa on neli aastat tagasi Saksamaalt ostetud ratsaponi täkk, kes praegu võistleb Ruila talli egiidi all. Saksa verega segamine annab eelkõige veohobuseks aretatud eesti hobusele suurema kerguse, selgitas Aar-ne Lember.

Aastakümneid põllumajanduses tegutsenud Audla ühistu juht Aarne Lember pärast ühistu müüki mõned aastad tagasi põllumajandustootmisega enam tegeleda ei kavatse. Jäänud on vaid hobustele heina kasvatamine, niidetavaid karjamaid on ettevõttel 5–6 ha ringis ja kokku on rohumaid üle kümne hektari.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 282 korda, sh täna 1)