Saarlased Londoni mässu keskelt: tänavad on õudust tekitavalt tühjad (6)

Saarlased Londoni mässu keskelt: tänavad on õudust tekitavalt tühjad

RÜÜSTAVAD JA PÕLETAVAD: Ilmses massihüsteerias noored ei tea ise ka päris täpselt, mille pärast nad mässavad, kuid korrale kutsuma on neid saadetud 16 000 politseinikku. Foto: Scanpix/ Leon Neal, AFP

Nädalavahetusel alanud rahutused Londonis jätkusid uue hooga ka nädala algul ning levisid teistessegi piirkondadesse Inglismaal. Londonis elavad saarlased on ametkondade soovitusi kuulda võtnud ja tänavatel asjatult ringi ei liigu.

Londonis töötava saarlanna Katrin Vaga sõnul oli esmaspäeva öösel vastu teisipäeva, mil rahutused Londonis täies hoos olid, kuulda ohtralt politseisireene. Eile oli olemine aga juba tema elukoha ümbruses – Katrini sõnul asub kaks põhilisemat rüüstamispaika tema elukoha läheduses – suhteliselt rahulik.

Takistasid politseid

“Hästi kummaline oli, et linn oli praktiliselt tühi. See oli natuke õudust tekitav. Poed olid kinni juba alates hilisest pärastlõunast ning osa poodide ette kesklinnas ja meie piirkonnas ka olid ehitatud barrikaadid,” rääkis Vaga Londoni rahutuste keskmest. Paljud inimesed olid Vaga sõnul läinud juba poolest päevast töölt koju, sest inimesi oli ette hoiatatud ning ohutuse mõttes soovitati varakult lahkuda ja tööd jätkata kodus kaitsvate seinte vahel. “Lihtsalt selleks, et saada tänavad tühjaks,” nentis Katrin Vaga. Tõeline probleem oli tema sõnul esmaspäeval see, et politsei ei saanud korralikult tegutseda just paljude hämmingus pealtvaatajate tõttu. “Inimesed olid tänaval paljuski ilmselt šokist seisma ja ootama jäänud ja see segas veelgi korra tagamist,” rääkis ta.

Vaga sõnul on inimesed Londonis ja mujal Inglismaal toimuvast šokis. “Hommikul koondusid kohalikud inimesed suuremate rüüstamiskohtade juurde, kus oli maju põlema pandud ja üks inimene surma saanud, ning korraldati n-ö talgud – inimesed korrastasid ümbrust,” rääkis ta. Kui eile ja üleeile töötas ühistransport Vaga sõnul suuremate tõrgeteta, siis esmaspäeval ei peatunud metroorong nii mõneski peatuses. “Liiklus oli häiritud, mis on Londonis väga suur probleem, sest linnas võib töötada 15 miljonit inimest või rohkemgi, kes kõik vajavad koju saamiseks ühistransporti,” märkis ta.

Tõeline massihüsteeria

Katrin Vaga sõnul on meedias mõnevõrra valesti räägitud sellest, mis mässu ikkagi põhjustas. “Ma arvan, et tegemist on lihtsalt massihüsteerias hullunud noortega, kel ei ole tööd ega midagi, mis hoiaks neid kahe jalaga maa peal. Nendel rüüstamistel, mis neljas-viies linnas toimuvad, ei ole väga suurt poliitilist sõnumit. Tegemist on lihtsalt kurjategijatega,” märkis ta.
Saarlanna Kairi Kaljo sõnul on inglased hetkel päris pahased nende noorte peale, kes juba alates laupäevast mässanud on.

“Kohalikel äridel on miljonite ulatuses kahju tekitatud, tänavad pidavat välja nägema kui prügimägi ning mitmed ehitised on maha põlenud,” rääkis Kaljo. Temagi sõnul tundus olukord eile Londonis juba enam-vähem kontrolli all olevat.
Teisipäeva õhtul toimusidki rahutused pigem mujal linnades nagu Birmingham, Nottingham, Liverpool ja Manchester. “See on aga juba puhtalt noorte tahe kopeerida oma eakaaslasi Londonis ja näidata, et ega nemad kehvemad ole,” leidis ta.

Sandra Ool, kes samuti praegu Londonis elab ja töötab, tunnistas, et tema elab õnneks rüüstamispiirkondadest kaugemal ning otsesest hirmu tundma ei pea. Samas saadeti temagi töölt varem koju ning ega ta vabatahtlikult õue väga tüki. “Ise pole ma õnneks midagi lähedalt kogenud, lihtsalt see, et mu majast mööduvad pidevalt paljud kiirabi- ja politseiautod,” sõnas ta.
Esmaspäeval oli Londoni tänavatel väljas 4000 politseinikku, järgmisel õhtul aga juba 16 000 korravalvurit.

Sellevõrra kannatasid aga rohkem teised linnad, kus alles siis mässuks läks. Eile pärastlõunase seisuga oli rahutustega seoses arreteeritud ligi 800 inimest, mõnevõrra väiksemale seltskonnale on esitatud ka süüdistus. On ka hukkunuid.
BBC teatel puhkesid Põhja-Londonis Tottenhami linnaosas rahutused laupäeva öösel, mil märatsejad ründasid politseinikke ja nende autosid süütepommidega ning süütasid hooneid.
Rahutused said alguse pärast kohaliku politseijaoskonna juures toimunud 300 osavõtjaga meeleavaldust, mille põhjuseks oli neljapäevaõhtune vahejuhtum, kus politsei laskis maha 29-aastase Mark Duggani. Väidetavalt avas Duggan politseiniku suunas tule, misjärel too Duggani maha lasi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)