Kuressaare supelrannas keelati ujumine reostuse tõttu (3)

Kuressaare supelrannas keelati ujumine reostuse tõttu

KEELATUD: Vetelpäästja Jüri Saar tõstab ujumise keelamise märgiks käe, kuid on samas alati valmis abivajajate päästmiseks laintesse hüppama. Foto: Egon Ligi

Kuressaare supelrannas on reostunud vee tõttu ujumine eilsest ajutiselt keelatud. Kui kaua rannas punane keelulipp lehvib või mis reostuse põhjustas, on alles selgitamisel.

Hoolimata vihmasest ilmast leidus Kuressaare supelrannas eile ka rannavolle mängijaid, ujujatest oli rand aga tühi. Siiski hoidis vetelpääste rannal teraselt silma peal. Ujumishuviliste hoiatamiseks oli rannas heisatud punane lipp ja üles pandud suplemist keelavad sildid.

Linnavalitsus tõi punase lipu masti tõmbamise põhjuseks rannavee mikrobioloogiliste näitajate halvenemise, mis lihtsustatult öeldes tähendab, et vesi on reostunud. “Suplusvee kvaliteeti hinnatakse kahe bakteri järgi, mis mõlemad elavad inimeste ja loomade soolestikus ning kuuluvad ka normaalse floora sekka. Kui neid aga vees leidub, näitab see, et vesi on reostunud,” selgitas Kuressaare linnaarst ja kriisi reguleerimise spetsialist Juri Zabellevitš.

Seda, mis reostuse põhjustas, ei osanud ta veel öelda ning lisas, et uurimine alles käib. Vee olukorra paranemisest lubab linn avalikkust kohe informeerida. Suplusvee kehva olukorda näidanud proov võeti kolm päeva tagasi, vee kvaliteedi halvenemisest andsid märku ka eelnevad proovid, kuid viimane kinnitas reostuse olemasolu. Rannas vetelpäästjana töötava Jüri Saare sõnul olid proovi näitajad lubatust koguni 17 korda hullemad.
Vetelpääste peab rannas valvet ka punase lipu lehvimise ajal. Eile õhtul tööpostile saabunud Saare sõnul ei tea inimesed sageli, et ujumine on keelatud. Kohti, kust randa tullakse, on Saare sõnul palju, mõned on harjunud ujumas käima hoopis kaugemas otsas, kust punane lipp ei pruugi üldse silma hakata.

Kuigi ranna vesi on reostunud, ei tohiks see siiski ujuma minejatele midagi hullu teha. Saare sõnul ei ole tõesti praegusel hetkel ujumine soovitatav, kuid tervele inimesele see midagi ei tee.
Ka eelmisel aasta ei möödunud suplushooaeg Titerannas vaid rohelise lipu all. Probleeme põhjustas sinivetikate tekke võimalus. Ujumist küll ära ei keelatud, kuid inimestel soovitati end pärast ujumist korralikult üle loputada ning rannas olevaid juhiseid ja lippude värvi jälgida.

Riin Aljas, Hendrik Kuusk

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 144 korda, sh täna 1)