Viimane kontsert Pöide kirikus (8)

Viimane kontsert Pöide kirikus

Foto: Anu Urmet

Oli sume suveõhtu. Pöide kirikus, kus altarit elustasid helendavad küünlaread ja vaasides lilled, helises imeilus muusika. Juba viiendat suve esines siin flöödikontserdiga Liis Lulla (fotol).

Liis Lulla on sündinud 1987. aastal Kuressaares. Muusikaõpinguid alustas Liis Kuressaare muusikakoolis Tiiu Maripuu ja Liivi Tamme käe all. 2006. aastal lõpetas Liis Tallinna muusikakeskkooli Neeme Punderi flöödi- ja plokkföödiklassi. Tänavu suvel aga Amsterdami konservatooriumi Harrie Starreveldi flöödiklassi ja omandas bakalaureusekraadi.

Liisi vanemad on pärit Pöide vallast ja seega on ta selle kohaga tihedalt seotud. Liis leiab, et siin selles imelise akustikaga kirikus kõlab flööt jumalikult. Kuid Pöide kirik on aastatega jõudnud nii halba olukorda, et nüüd suletakse ta rahvale, kuna hoone on muutunud varisemisohtlikuks.
Kuid 3. augustil helisesid siin G. P. Telemanni, C. Ph. E. Bachi, R. Escheri klassikalised meloodiad ja tänapäevaselt huvitavad flöödipalad L. Berio, R. Kangro, K. Fukushima ja E.-S. Tüüri loomingust.

Eriliselt hingestatult kõlas kirikus Fukushima “Mei”. Jaapani mütoloogias usutakse, et muusika on võimeline suhtlema siit ilmast lahkunud hingedega ja pakkuma lohutust. Usutakse, et flöödihääl on võimeline ületama selle maailma ja teispoolsuse piiri ja suhtlema lahkunutega ning lohutama leinajaid. Liis suutis kuulajad panna seda uskuma.
Tänulikud kuulajad lahkusid kurva tundega, et see kontsert selles iidses kirikus oli viimane, kui ei õnnestu koguda raha, et kirikut restaureerida.

Kõik viis aastat, mis Liis Lulla on Pöide kirikus kontserte andnud, on ta esinenud tasuta, kutsudes rahvast annetama kiriku restaureerimise fondi.
Head inimesed, kes te olete huvitatud, et see kultuuripärand XIII–XIV sajandist kokku ei kukuks, võite annetada oma osa Pöide Maarja kiriku restaureerimiseks Swedbanki kontole nr 221039772450.

Anu Urmet

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 86 korda, sh täna 1)