Kõljala ühistu läks üle kolmele lüpsikorrale

Esmaspäeva varahommikul läks maakonna piimatootjate tippu kuuluv Kõljala POÜ üle kolmele lüpsikorrale.

“Põhiliselt on seda vaja looma tervise pärast, muud suuremat eesmärki nagu ei olegi,” ütles Kõljala ühistu juht Tõnu Post.
Ühistu juht selgitas, et kõrge piimatoodangu tõttu on lehmade udarad suure pinge all ja sellest tulenevalt on põletik kerge tulema. Ühe lüpsikorra lisandumisega pinge udarale väheneb ja loodetavasti on sellel ka positiivne mõju loomade tervisele. “Somaatiliste rakkude arv piimas peaks pisut kahanema, samuti peaks vähenema udarapõletiku esinemissagedus ja kokkuvõttes peaks ka piima natukene juurde tulema,” rääkis Tõnu Post.

Siiani hommikul kell neli alanud esimese lüpsi algus on uue graafikuga nihutatud tunni võrra hilisemaks ja lisandunud on teine lüpsikord keskpäeval.
Esimene hommik uuendusega möödus Tõnu Posti sõnul loomadele normaalselt ja lüpsi nihkumine tunni võrra hilisemale ajale neid väga ei häirinud. “Kindlasti on loomadele üllatus, et päeval kell 13 tahetakse neid jälle lüpsile,” rääkis ühistu juht, kes oma sõnul usub, et uue graafikuga harjumiseks kulub loomadel ilmselt nädal. Ei saa välistada, et lüpsikordade muutmine on loomadele siiski teatav ehmatus, ja valmis tuleb olla ka väikeseks ajutiseks languseks piimatoodangus.

Kolmele lüpsikorrale üleminekuga tuleb laudas juurde luua ka üks lüpsjakoht.
Seni on Saare maakonnas kolme lüpsikorda kasutanud vaid Kärla ühistu, kus see võeti kasutusele juba 2009. aasta jaanipäeva paiku. Kärla ühistu juht Ülar Tänak on varem Saarte Häälele öelnud, et kolmele lüpsikorrale üleminek on toodangut kasvatanud umbes 15 protsenti.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 14 korda, sh täna 1)