Eestil ei ole marutaudist ülevaadet

Marutaudikahtlaste loomade proovide arv, mida koguvad veterinaararstid, on viimaste aastatega sedavõrd kahanenud, et riik tahab olukorra parandamiseks hakata veterinaaridele selle eest tasu maksma.

Volitatud veterinaararstide kogutavate marutaudikahtlaste loomade proovide arv on viimase kuue aasta jooksul tunduvalt kahanenud. Kui 2005. aastal võeti 772 proovi, siis eelmisel aastal kogunes vaid 239 proovi. Sel aastal on langus vaid süvenenud, sest esimesel poolaastal koguti vaid 95 proovi.

Veterinaar- ja toiduameti (VTA) peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul pärsib proovide kogumise aktiivsust asjaolu, et seni ei ole marutaudikahtlastelt loomadelt proovide kogumist volitatud veterinaar-arstidele tasustatud. Praegu saavad proovide kogumisel tekkivate kulude katteks toetust vaid jahimehed. Et sellest aastast toetab Euroopa Komisjon esimest korda metsloomadelt proovide kogumist viie euro ulatuses ühe uuritud looma kohta, siis tegi VTA põllumajandusministeeriumile ettepaneku seda võimalust kasutada.

Olev Kalda sõnul on oluline koguda uurimismaterjali kõigilt marutaudikahtlastelt kodu- ja metsloomadelt, sest alates selle aasta kevadest vaktsineeritakse metsloomi ainult piirialadel ning seetõttu on praeguseks tekkinud uus haiguse vastu kaitsmata rebaste ja kährikute põlvkond. Marutaudipuhangu hiline avastamine võib riigile põhjustada suurt majanduslikku kahju, märkis Olev Kalda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)