Merepäevad põlevate majakate, triibuliste sipsikute ja muinasjutuliste purjekatega (1)

Merepäevad põlevate majakate, triibuliste sipsikute ja muinasjutuliste purjekatega

MEESTELAUL: Merepäevadel said meretuultes laulda ka SÜM Mari Ausmehe juhatamisel. Foto: Egon Ligi

15. Kuressaare merepäevad muutsid Kuressaare tõeliseks merelinnaks. Tuuline sadam uhkustas purjedega, kaugeid külalisi tuli ookeani tagant ning meremeeste laulud ei tahtnud lõppeda.

Nädalavahetusel Raiekivi säärel ringi jalutades tekkis tunne nagu polekski tegu merepäevade, vaid mereajaga. Kuhu ka vaadanud poleks, tabas pilk ikka purjeid, mõnda laulvat merekaru või lihtsalt sinivalgetriibulist merepäevalist. Traditsioonilised meremehesärgid läksid kaubaks nagu soojad saiad ja sadamaala meenutas pigem sipsikute kokkutulekut kui 21. sajandi turismilinna.

Enne laevade ja lavade juurde jõudmist tuli läbida traditsiooniline laadaala, kus müüdi kõike, alustades suitsukalast ja rosinaleivast ning lõpetades purjekatega – tegu oli ju siiski merelaadaga. Sellest hoolimata kurtis aga laevamudeleid müünud Hendrik Reimer, et saarerahvas laevade vastu suurt huvi ei tunne, kahe päeva jooksul õnnestus tal müüa vaid neli mudelit. Temast paar lauda edasi kaubitsenud lätlased kiitsid aga saarlasi kui häid ostjaid. “No eta naturalnõi koduleib,” selgitas müüja vene-eesti segakeeles ja lisas, et merepäevadel on nende puuviljaleiva vastu alati suur huvi.

Sellega aga lätlaste populaarsus ei lõppenud, sest jahi-sadamas peatunud muinasjutuline värviliste detailidega Läti purjekas Libava oli neil päevil küllap et populaarseim alus. “Lõbusõitjaid on rohkem kui laevale mahub,” ütles laeva kapten Anatoly Molokanov. Molokanov lisas, et vahva laev on ehitatud ajalooliste jooniste järgi ja et tegu on tema viimase aja hobiga. Saaremaal randus Libava esimest korda, ent järgmisel aastal loodab mees oma sõnul kindlasti tagasi tulla.

Lisaks lõbusõitudele ja laadale pakkusid merepäevad rahvale rohkelt laulu ja mängu. Merelaval esinesid pidevalt kohalikud taidlejad ning kui nemad lõpetasid, ei paistnud publiku lauluisu veel otsas olevat, telkide vahelt kostis ikka ja jälle mõnusat üminat. Laupäeval toimus ka uudisloomingu konkurss “Merelaulud 2011”, mille võidulauludeks osutusid Valdur Lehtla “Tulge kõik merele” ja “Merekaru”.

Saarlaste teadmised pandi proovile “Meremälukal”, mis eeldas näiteks Juhan Smuuli ja Debora Vaarandi värsside tundmist, teadmist, et tuulteroos ei ole vaid Kuressaare linnaosa nimi ja palju muud.
Laupäeval mere ääres lõõtsunud tuuled hakkasid õhtuks taas vaibuma ja vahepeal küllaltki tühjaks jäänud Raiekivi säär sai taas rahvast täis. Nagu tõelisele merelinnale kohane, oli sadamas külalisi ka kaugetelt maadelt ja ookeanide tagant. Reede õhtul pakkus rahvale elamusi tšiili
reggae-bänd Quique Neira ja laupäeval brasiilia rokkar Fernando Noronha koos ansambliga Black Soul. 15. merepäevadele pani ilusa punkti mere kohale kerkinud leekides majakas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)