Salme meeskoori saladuste jälil (2)

Salme meeskoori saladuste jälil

 

2008. aastal paigaldati Tehumardi kergliiklustee kaableid. Kaablikraavide kaevamise käigus tulid Salmel augustikuus välja inimluud ja mõningad muinasesemed.

3. oktoobril 2008 algasid arheoloogilised väljakaevamised, kuigi ei loodetud, et Salmelt võiks midagi erilist leida. Maapõu oli aga valmis pakkuma arheoloogidele tõelist üllatust. Juba järgmisel päeval tulid välja esimesed esemed, mille dateering ligikaudu kaheksandasse sajandisse. Kui esimese Salme laeva väljakaevamised 12. oktoobriks lõppesid, oli paljastunud terve laevamatus.

Arheoloogid olid Saaremaalt lahkunud teadmisega, et Salme kaevamistega on kõik, ent juba sama aasta novembris tuli Salmelt uus teade: sama kopajuht, tänu kellele oli jõutud esimese laeva leiuni, on taas välja kaevanud luid ja mõõgaosasid eelmisest kohast mõnikümmend meetrit kaugemal.
Ka eelmisi kaevamisi juhtinud arheoloog Jüri Peets naasis Salmele, et tõestada – uued leiud on pärit samast matusest, mis mõni kuu varem ilmsiks tulnud. Arheoloog arvas, et muistised on oma algsest kohast nihkunud kunagiste kaablikraavi ehitustööde käigus.

Peets korraldas oma teooria tõestamiseks kaevamised. Juba päris maapinna lähedalt tuli välja mõõgapide, mõne aja pärast ka teine, samuti leiti üksikuid laevaneete. Ka siis ei uskunud arheoloog uue laeva leidmist. Paari päeva pärast hakkas maapõuest esile tulema laevaneetide ridu, leiti ka kilbikupal ja koeraluustik ning alles siis tunnistas Peets uue laeva leidu. Kui mõne aja pärast tulid välja kõrvuti maetud sõdalased, külg külje kõrval, suud lahti, nimetas Peets nad Salme meeskooriks.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 81 korda, sh täna 1)