Jööri küla hingas folgirütmis (1)

Jööri küla hingas folgirütmis

KAUNISTAGEM EESTI KOJAD: Jööri külaseltsi lippu kannab Taavi Mägi.

Möödunud laupäeva pärastlõunal kogunes Valjala valla Jööri küla muuseumi õuele inimesi nii lähedalt kui ka kaugelt. Põhjuseks seitsmes Jööri folk, millega seekord ühtlasi avati aasta jooksul tekkinud uued ehitised – muuseumi hooned, ajakohane laululava ja uhke püstkoda.

Tee äärde on kenasti sätitud viidad, mis külalised õigesse kohta juhatavad. Parkla aset täitev karjamaa on niidetud. Tundub, et saabujate tulekuks on kõik valmis. Esimesena jääb parklas silma väike ümar telk. Kui telgi omanikuga jutule saame, selgub, et Türi mees Meelis Kaasik on rattaga ette võtnud pika tee Saaremaale, otsimaks oma esiisade siinseid kodusid. “Talvel hakkasin Geniga (Geni.com – sugupuu koostamise portaal) tegelema ja siis jõudsin jälgedega Kuiste ja Kõriska külla. Ning vaatasin, et just samal ajal on Jööri folk ka, ja mõtlesin, et need asjad sobivad omavahel kokku,” räägib mees, kes otsib oma 1871. aastal sündinud vanavanavanaisa juuri.

Töötubades käib vilgas askeldamine

Rahvas käib ringi ja uudistab. Pidulik avamine on kohe-kohe algamas. Muuseumi sisehoovis jääb silma vokki vuristav memm. Põlluküla Aadu talust pärit Ella, kes ka möödunud aastal samal üritusel huvilistele ketramist näitas, räägib rõõmsalt, et ketrab siin terve õhtu. “Kunagi sai see ära õpitud, tädi ja onunaine õpetasid, ja nüüd käingi siin folgil ketramas,” muheleb Ella, lisades, et ega ta kodus enam ketra. Tänapäeval on ju head lõnga saada. 5-aastane väikemees Oliver Nõu üritab samal ajal tema kõrval hoolega villa kraasida.

Samuti juba teist aastat on folgil keraamikat müümas Külli Ränk Orissaarest. Külli ütleb, et kaup läheb küll. Oleks vaid poistel rohkem aega seda teha. Külli poeg Renat näitab, kuidas valmib savist kauss.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)