Sõjaajaloomuuseum tuleb aastaks 2014

“Saaremaa sõjaajaloomuuseum peab valmima aastal 2014,” on Lagedil Külmapargis asuva Eesti vabadusvõitluse muuseumi loojana kuulsaks saanud Salme vallast pärit Johannes Tõrs veendunud. Mees on kodusaarele muuseumi kavandanud juba oma 10 aastat ning nii konkreetseks ei ole asi varem läinud.

“Ma usun, et muinsuskaitsega probleeme ei tule,” avaldas Tõrs eile Saarte Häälele. Samas käib muuseumi rajamise kooskõlastamine ka teistes instantsides. Nii on Salme vallavalitsus 1. augustil pöördunud ka keskkonnaameti poole, et küsida seisukohta keskkonnamõju strateegilise hindamise algatamise vajalikkuse kohta. Seda on vaja detailplaneeringu koostamisel.

Johannes Tõrs on entusiastlik ja plaanib lisaks Arukülas asuva kodutalu müügile saada oma ettevõtmisele tuge ka europrojektidest. 500 ruutmeetril tahab ta kajastada nii viikingite aega, I ja II maailmasõda, Vabadussõda 1918–1920 kui ka metsavendlust. Samuti tahab ta tulevasse muuseumisse rajada Tehumardi öölahingu panoraami ning suureks sooviks on valmis meisterdada vana viikingilaev, mille väljakaevamised Salmel praegu käivad.

“Uus muuseum praegust Tehumardi mõõka ei puuduta, see ala jääb parkimisplatsist ülespoole,” lubas Tõrs, lisades, et üks mõte oleks tal ka luua paik, kuhu saaksid lilli tuua Saksa poolel võidelnute lähedased. “Kindlasti peab muuseum valmis saama aastal 2014, sest siis on Tehumardi öölahingu ümmargune aastapäev,” lisas mees, kes lubab muuseumi avamise puhul korraldada ka näitliku öölahingu, muidugi ilma päris kuulideta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 45 korda, sh täna 1)