Ood kommentaariumile – kuidas röövik valguse kiirusel tuvastati (3)

Eile Saarte Hääles ja sealt veebiväljaandeid pidi edasi kandunud uudis tundmatust putukast tekitas huvitavaid reaktsioone: asjatundjad said tassikese tee sisse lusikatäie huumorit, leidus ka neid, kes said võimaluse edastada konstruktiivset kriitikat Eesti ajakirjanduse kohta.

Kirjutada hapukurgihooajalikul kombel ühest röövikust, tuues avalikkuse ette putuka leidnud linnakodaniku jaoks seninägematu leiu, on kindlasti üks isemoodi risk, kuid tuleb välja, et tagantjärele targutades vajalik võte tähelepanu pööramiseks meid igapäevaselt ümbritsevale loodusele, selle iseärasustele ja ilule.

Paraku olid spetsialistid, kelle poole pöördusin, nõutud ning seega jäi üle teine õlekõrs – lootus kommentaariumi elavnemisele, sest eks anonüümses keskkonnas jagatud maailmatarkus tundub pahatihti olevat kõige õigem, ja tuleb tõdeda, et ma ei eksinud. Inimesed olid tõepoolest abivalmid ja koostööaltid, jagades mitut informeerivat veebilinki ja omaenda elukogemusi. Juba esimene kommentaar delfi.ee uudistekeskkonnas avaldas tundmatu putuka nime: Stauropus fagi ehk sipelgtutlane.

Tarkus, mida üks ajakirjanik spetsialistidelt eelmisel päeval otsis, ilmus kommentaariumisse otsekui valguse kiirusel ning teadmisi kontrollides ei jäänud muud üle kui kirjutada ilus lõpp ühe putukavastse staarihetkele, ühtlasi luues (küll vastukaja kujul) oodi austatud kommentaariumile.
Eesti maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi taimekaitse osakonna spetsialist Märt Kruus tõttas hea nõuga appi: “Tegu ei ole meie faunas suure haruldusega, veel vähem uustulnukaga,” sõnas Kruus. Sipelgtutlane (ladinakeelne nimetus Stauropus fagi) on Eestis laialt levinud ja ajalehes ilmunud fotol on selle suhteliselt suure liblika (tutlased e Notodontidae) röövik (liblikavastne).

“Väga omapärane välimus ja ka rööviku käitumine ohu korral on sellele liblikale kujunenud küllalt tõhusaks kaitseks vaenlaste vastu,” selgitas Kruus ning lisas, et selle tõttu on arusaadav, miks inimesed võivad seda putukat harulduseks pidada.
“Õnnitlen röövikuleidjat huvitava leiu puhul, sest igaühel pole võimalik teda leida ja märgata,” ütles Kruus lõpetuseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 64 korda, sh täna 1)