Pensionärist lehmapidaja kahekordistas piimatoodangut (2)

Pensionärist lehmapidaja kahekordistas piimatoodangut

KÄSI ÜMBER KAELA: Mati Maripuu hing kuulub loomapidamisele.
Peeter Kukk

Metskülas tegutsev pensionärist väiketalunik Mati Maripuu pani lehmad viie aastaga poole rohkem piima andma.

“Varemad olid mul igavesed viletsad lehmad, nüüd olen tõugu aretanud,” selgitas Mati Maripuu.
Piimatoodang hakkas Lello talu lüpsikarjas mühinal kasvama pärast seda, kui entusiastlik vanahärra võttis jahu kõrval koresöödana kasutusele rapsikoogi ning loobus lehmade paaritamisest kohalike külapullidega, eelistades neile tõupullide spermat.

Veel 2005. aastal andis Mati Maripuu 7–8-pealine piimakari jõudluskontrolli andmetel lehma kohta aastas 4318 kilogrammi piima, 2009. aastal oli lehmade keskmine väljalüps juba 8959 kg. Üle-eestilises edetabelis tõusis veel mõni aasta tagasi teise saja lõpus figureerinud Maripuu kari kuni seitsmepealiste piimakarjade arvestuses teisele kohale. “Kari lüpsab praegu nii, et mõne lehma alt ei too kahe lüpsikutäiega ka piima ära, pean kolmandat korda veel käima,” kiitis loomapidaja järjest võimekamaks muutuvaid hoolealuseid.

Eluaeg loomi armastanud mees võttis loomapidamise tõsisemalt ette pärast Laugu ühistu laialiminekut 1997. aastal. Maripuu sõnul sai ühistule saatuslikuks tööliste nigelavõitu töökultuur, nii olnud ühistu farmis piimanõud seestpoolt mustemad kui väljast. Ja ehkki kahtlejaid oli palju, lubanud Maripuu endistele kolleegidele, et saab piimatootmisega paremini hakkama, kui ühistu seda suutis.

Eesti tõuloomakasvatajate ühistu Saare- ja Hiiumaa konsulent Aive Sonets märkis, et Mati Maripuu on hakanud asjaga süvenenumalt tegelema küll. “Sama arvu lehmadega toodab ta palju rohkem piima, see on kõva sõna jah,” möönis Sonets.
Möödunud aastal sai Mati Maripuu loomakasvatuse edulugu siiski pisikese tagasilöögi, sest keskmine piimatoodang langes lehma kohta enam kui tonni võrra, 7815 kilole.
Talupidaja sõnul haigestus 2010. aastal tema väikeses karjas koguni kaks lehma, haiguse tõttu tuli karja kõige parem lüpsilehm kombinaati saata. Lisaks oli üks lehm aher ja andis vähem piima, noored lehmad aga esimesel aastal kohe nii palju piima ei anna. Lisaks vajus talus sel talvel lumeraskuse all kokku heinaküün, mille asemele ehitati hiljuti lähikonna ehitusmeeste abiga aga juba uus.

Mati Maripuu sõnul tähendas toodangu vähenemine ka vähem piimaraha, kuid see talunikku eriti ei heiduta. “Rahakotile andis tunda küll, aga nõnda, kuidas sul peos on, nõnda tuleb kulutada,” rääkis elutark põllumees. Nüüdseks on loomad taas hea tervise juures ja loomapidaja tunneb oma tööst täit rõõmu. “Sel aastal on mul kõik seitse lehma poeginud ja lüpsavad väga hästi, parim lehm annab mul praegu 38 kilo piima päevas,” ütles Lello talu peremees, kes sel aastal ootab lehmade keskmiseks toodanguks 9000 kilo. “Niikaua kui tervis vastu peab ja niikaua kui piimaauto kodus käib, kavatsen jätkata,” lisas ta.
Praegu on Lello talu karjas kokku 15 looma, neist seitse on lüpsilehmad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)