“Morten lollide laeval” (video!) (1)

“Morten lollide laeval” (video!)

Morteni rollis Ott Sepp ning Morteni tädi rollis Liisa Pulk.
Peeter Kukk

“Putukad peavad olema seal, kus on nende koht, muidu lähevad vihaseks, ja kui tahad kellekski väga saada, siis ei saa lihtsalt saada, vaid pead enne hoopis õppima,” arvas etendust vaadanud 10-aastane poiss. “See oli natuke hirmus ja naljakas korraga.”
Kas etendus meeldis sulle?
“Jah, väga!”

Kuressaare Sadamaaidas saab vaid sel nädalal näha koguperelavastust “Morten lollide laeval”, mille aluseks on Kaspar Jancise lasteraamat “Seiklus Salamandril”. VAT Teatri kunstilise juhi Aare Toikka käe all valminud lavastus, milles sõnalisel osal on täita minimaalne roll, ühendab endas erinevaid meediume: nukuteatrit, tsirkust, mustkunsti ja animatsiooni.

Poiss Morten ootab merelt koju oma laevakaptenist isa. Ettevalmistusi isa tulekuks organiseerib Morteni tädi ja Mortenile on seltsiks tüdruk Saskia. Morten tahab ka oma isa moodi olla ja kapteniks saada. Tal on endal isegi väike kaljas Salamander, kuhu poiss hakkab meeskonda valima. See ei ole aga sugugi kerge, sest laev on ju väike ja inimesed sellele ei mahu. Nii leiavadki oma koha laeval herilased ja lepatriinu ning nende pootsmaniks paneb Morten ämbliku. Kuidas putukad laevas toimetavad, seda jälgib Morten läbi pikksilma ning kuna pikksilmas nähtu ilmub hetkega suurelt ekraanile, saab laevaelust kohe osa ka publik.

Korraga ilmub aga Morteni juurde salapärane tarakan, kes tahab samuti laevale ning joob selleks võlujooki, mida salaja maitseb ka Morten, kes end seejärel silmapilkselt oma laeva pardalt leiab. Kapten Morten Viksi ei taha putukad aga mitte kuidagi oma kapteniks pidada ning Mortenil tuleb seega asuda end tõestama, et päästa nii ennast kui ka laev hukust. Kuidas Mortenil see võitlus õnnestub ning mida ta kogu sellest loost õpib, saab igaüks ise teada, kui etendust Kuressaare Sadamaaita vaatama läheb.

Lisaks näitlejatele pakuvad vapustavaid elamusi ka akrobaat ja žonglöör ning see teebki lavastuse eriti huvitavaks, et korraga saab näha nii tsirkust, mustkunsti kui ka animatsiooni.
Lavastust esitleb Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011, toetavad Põhjamaade ministrite nõukogu ja Eesti kultuurkapital ning see valmis VAT Teatri ja Kuressaare Linnateatri koostööna. Etendusi mängitakse Kuressaares vaid sel nädalal kuni laupäevani.

Raamatu autor Kaspar Jancis on ühtlasi ka lavastuse kunstnik ja muusika autor, spetsiaalselt selle loo tarvis kirjutatud muusikat esitab laval ansambli Kriminaalne Elevant veidi muudetud koosseis.
Lavastuse koreograaf on Kaja Kann ning laval toimetavad Ott Sepp (Vanemuine), Liisa Pulk (Vanemuine), Aar-ne Mägi (Kuressaare Linnateater), Jörgen Liik (Eesti muusika- ja teatriakadeemia), Juss Haasma, Raul Õitspuu ja Tiiu Talvist. Erilist vürtsi lisavad lavastusele tsirkuseartistid: akrobaat Lisa Angberg Rootsist ja žonglöör Kaj-Mikael Schütt Soomest.

“Morten lollide laeval” rändab augustis jaalal Runbjarn mööda Läänemerd. Vanu laevaehitustraditsioone järgides ehitatud laev viib lavastuse Saaremaalt Hiiumaale, Ahvenamaale Mariehamni ning seejärel Euroopa kultuuripealinnadesse Turusse ja Tallinna.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 172 korda, sh täna 1)