Lustakas suveetendus – “Mikumärdi” Orissaare moodi

Lustakas suveetendus – “Mikumärdi” Orissaare moodi

SURNUD, TA ON SURNUD!: Vasakul Mimm (Ene Üts), Silja (Elen Sepp), sulane Juhan (Rando Väljaots), peremees Jaak Jooram (Ardo Vahter), Ants (Maarius Kupits), teenija Maie (Taimi Kirr), Popsi-Jüri (Enno Rahu) ja tema naine Elts (Marleen Võting).
Ivika Laanet

Kui Orissaare näitetrupp tõi sel hooajal lavale Sartre’i lavastuse “Timukas” nelja näitlejaga, kuid mängida soovijaid oli rohkem, siis tuli lavastaja Ellen Teemusel käsile võtta veel üks lavatükk. Mängupaiga suhtes polnud tal mingeid kahtlusi, ikka Püharisti oma sobiva asukoha ning ääretult mõistva ja vastutuleliku perenaise Külli Preileriga.

Kuna Hugo Raudsepa näidend “Mikumärdi” on neljavaatuseline, siis hakkas staažikas lavastaja seda lühendama ja kokku sättima nii, et lugu jääks alles, kuid oleks pisut kaasaegsem ja head karakterid ei läheks kaduma. “Siin pean küll arvama, et Orissaares kas pole nii palju lavale tahtjaid, kui mul seekord vaja oli, või ei julgetud ennast pakkuma tulla või oli reklaami tegelaste leidmiseks kehvasti tehtud, sest nii mõnigi osatäitja tuli mul appi kutsuda Kuressaarest,” rääkis Ellen Teemus, lisades, et kui ta näitlejaid valib, siis nad justkui tuleksid ise talle kätte või ette. “No kust leida paremat Mimmit kui Ene Üts? Pole ju teist!” kiitis Teemus.

Ta mainis ka, et kui enamik tegelasi on juba tema paaris-kolmes lavastuses kaasa teinud, siis Elen Sepp oli nüüd lavastaja jaoks täielik leid ja pärl.” Ilus, pisut kelmikas ja väga hea diktsiooniga näitleja. Et see tema elu esimene lavaroll oli – kohe ei usukski. Tublid olid tegelikult kõik. Nad lihtsalt proovisid, et mis siis oleks, kui nii teeks,” rääkis lavastaja.

Ja mis sellest välja tuli, oli möödunud neljapäeva õhtupoolikul esimest korda rahva ees. Tõepoolest, “Mikumärdi” Orissaare moodi pakkus heas mõttes üllatuse. Etendus oli ladus, ei olnud liigseid pause ega venitamist. Ning mis kõige tähtsam, näitlejad nautisid oma rolle. Samuti oli lavastajatöö väga hästi tehtud, näiteks stseen, kuidas Mimm rahvast tööle ajab, peremehe ja Mimmi saunastseen, samuti olid Püharisti hooned hästi ära kasutatud. Ei olnud ka tunda esietendusega kaasnevat ärevust ega pinget. Kahetunnine laulumäng oli tõeliselt nauditav.

Kui alguses arvas Ellen Teemus, et palub õpetaja Riina Juuli, et tema mängiks kõik lood viiulil ja salvestaks need CD-le ning näitlejad lõõritaksid siis pärast laulusõnad juurde, selgus siiski, et selle lavastuse jaoks on viiul liiga õrn pill, näitlejad ei saa õiget tunnetust kätte. Seega otsustati sellest plaanist loobuda, kuigi etenduses kõlab väheke viiuliviise siiski. Teemuse sõnul nõustus Orissaare muusikakooli õpetaja Sirje Roomet-Päärmann lauljaid akordionil saatma, ja see oli lavastaja arvates parem variant.

Lavastuses kõlavate laulude ja tantsitavate tantsude kohta ütles Ellen Teemus veel, et koolitatud hääl ja professionaalne tantsuoskus polnud üldse vajalikud ega eesmärgikski – kui hing hõiskab, siis suu laulab ja jalg tatsub.
Kui näitlejail vähegi aega on ja etendused ennast ära tasuvad, siis ehk mängitakse lustakat lugu augustikuu lõpu poole veel.


Osatäitjad

“Mikumärdis” mängivad Ardo Vahter (Jaak Jooram, Mikumärdi peremees), Anneli Kaljuste (tema tütar Maret Jooram), Tauri Viil (Enn Jooram, Jaagu poeg), Ene Üts (Mimm Soekarask, suvitaja), Elen Sepp (Silvia, Mimmi tütar), Enno Rahu (Pops-Jüri), Marleen Võting (Elts, Jüri naine), Rando Väljaots (Juhan, nende poeg), Ivar Viil (hr Seelioh, talumajanduse instruktor), Maarius Kupits (Ants, Mikumärdi sulane), Taimi Kirr (Maie, taluteenija), Airike Vipp (Emsi, karjaplika).

Etenduse teadustajad on Karmen ja Elerii, helitehnik ja helikujundaja Igor Raadel. Viiulit mängib Riina Juul, akordionit Sirje Roomet-Päärmann. Lavastuse projektijuht on Anu Viljaste.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 223 korda, sh täna 1)