Saaremaa tunnuskala igast letist ei leia

Kuigi mõni kalur kurdab, et lesta on rohkem kui vaja, laiutab nii mõneski kaupluses lestakala kohal tühjus. Saaremaale tulnud turistide lemmiktoidust – suitsulesta tuleb võõral inimesel vahel lausa tikutulega taga otsida. Vähesed suitsutajad ei jõua pahatihti teha nii palju, kui vaja oleks.

Esmaspäeva hommikul oli Kuressaare turul värske lest täitsa olemas, 1.60 eurot kilo. Ka Rimis ja Maximas oli värske lest letis. Sealt öeldi, et neil on oma kindlad tarnijad. Selver värsket lesta ei müü. Rae ja Tooma poe müüjad laiutasid aga endiselt käsi – pole.

Rae ja Tooma poodide kalaletid on OÜ Leedevälja teenindada. Noorik, kes nende lettide kalaga varustamise eest otseselt vastutab (oma nime ega kommentaare ajalehes mitte mingil juhul näha aga ei soovi – toim), mainib vaid, et esmaspäeva hommik on väga vale aeg kalaleti kaubarohkuse hindamiseks – nädalavahetusel kalurid ju väljas ei käi, Leedevälja ei tööta ning laupäeval-pühapäeval on turistid ja suvesaarlased leti kalast tühjaks ostnud. Võib-olla tõesti, aga värsket lesta pole ju neis poodides müüa olnud terve möödunud nädala. Ning nii kuuldavasti juba pikemat aega.

Ometigi ütlevad kalamehed, et lesta meres on, seda võiks püüda rohkemgi, kuid turustamisega on raskusi, sest lestavastalisi on vähe, tellimusi napib. Niisiis – paistab, et lestanappus suvisel Saaremaal viitab kommunikatsioonihäiretele. Leedevälja esindaja sõnul pole kalamehed neile kala pakkunud, kalurid ütlevad, et neilt pole küsitud. Tõsi, nii palju oli Saarte Hääle laupäevasest reportaažist siiski kasu, et kalamees Priidi Saar sai pärast lehe ilmumist mitu kõnet. “Linnarahvas helistab, kas saate lesta anda. Muidugi saan, kui teil ikka tõsine tahtmine on.”

Eile hommikul võttis Priidiga ühendust ka Leedevälja esindaja. Priidi Saare sõnul oli ta nõus poe jaoks kala andma küll. “Aga tulge siia,” soovitanud kalamees. “Ma ei hakka seda teile kätte tooma. Selle peale öeldi, et me mõtleme seda asja. No jah, mõelge siis edasi.” Ka hinna suhtes saadud Priidi sõnul kokkuleppele. “Ega ma saa neilt ju rohkem küsida, kui kokkuostjad meilt ostavad – 65 senti kilo. See tasub mul siis ära, kui nad kala kai pealt ära viivad.”
Saarte Häälele on siiski öeldud, et mitte kõik kalamehed ei ole koormatud murega, et püütud kala pole kusagile panna. Mõnel kaluril on mure, et ei jõua nii palju püüda, kui soovijaid on.

Kui tahaks suitsulesta

Kuressaare turismiinfost öeldakse, et on kaks asja, mida turistid suisel Saaremaal taga ajavad – suitsukala ja koduõlu.
Suitsulesta himustajad saadavad nad Nasvale Aima Käeseli juurde Tihemetsa talusse. Aima tütar Tiina Mai, kes esmaspäeva hommikul parasjagu suitsuahju juures toimetas, ütles, et tema tegutseb üksi.
“Ega ma üle 60 kilo päevas jaksa teha ka, parimal juhul 100 kilo. Rohkemaks pole jõudu, kuigi soovijaid on küll ja küll.” Tiina sõnul saab see päevane kalalaar enamasti juba pooleks päevaks läbi ning siis koristab ta ka reklaamsildi tee äärest ära. Ja tegelikult suitsutavad nad lesta rohkem ikka kohapeal tarbimiseks.

Suitsulesta tehakse ka Papissaare OÜ-s. Ent sedagi tellimustööna.
“Meil on kena võrgulest. Nii värske, et liputab veel saba, kui juba suitsu läheb,” kiidab oma kaupa firma omanik Jaan Köster, kes ka ise oma paadiga merelt kala toomas käib. “Mul ikka viis naist tööl, mul tuleb ju nendele ka tööd anda.” Ütleb, et suitsu läheb sadakond kilo päevas ja see läheb kõik ära ka. Varem oli neil reklaam, et Papissaarest saab suitsulesta, Kihelkonna kaupluses üleval, aga seda polegi enam vaja. “Inimesed juba teavad. Ja kätte pole meil miskit jäänud.” Papissaare suitsulesta kilohind on 3 eurot.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 474 korda, sh täna 1)