Korsi talu Ruhnus saab ajutise katuse

Aastal 2008 kinkis rootslane Thomas Dreijer Ruhnu saarel asuva tema esivanemate rajatud Korsi talu Eesti vabariigile ning nüüd, augusti- või septembrikuus alustatakse renoveerimistöödega, täpsemalt saab Korsi talu pikkmaja ajutise katuse.

“Kuna riik on andnud kinkijale lubaduse, et sellest ehitatakse seitsme aasta jooksul talumuuseum, siis ma ei tea, kas riik saab oma sõna murda,” kommenteeris Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa klauslit, mis seisab kinkelepingus.

Praeguseks on riik eraldanud ehitustöödeks üle 25 500 euro ning kõigepealt plaanitakse ehitada talule ajutine katus ja konserveerida seinad. Ajutise katuse ehitamist alustatakse juba selle aasta augustis või septembris, et hoone peaks vastu tormisele ja külmale talvele. “Firmad on välja vaadatud ja rahastamise otsus tehtud, kuid midagi täpsemalt hetkel öelda ei oska,” sõnas Endel Püüa.
Lisaks esitati projekt piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmi, kust loodeti saada ehitustöödeks vajalik summa – ligi 900 000 eurot, kuid hoolimata korrektselt esitatud paberitest ja heast ideest toetust ei saadud.
Lootust pole kaotatud ning 2013. või 2014. aastal avaneb taas kord järgmine võimalus projekti rahastamiseks taotlus esitada.

Kuna tegemist on unikaalse taluga, mis kannab endas sajanditepikkust rootsi kultuuri Eesti rannikualadel, proovitakse järgmiseks aastaks saada Rootsi kuninga kultuurirahastusfondist toetust ja ilmselt annab ka Eesti riik oma osa, et saaks pikkmajale rookatuse peale, siis oleks taluhoone ilmastikukahjustuste vastu kindlustatud. Endel Püüa ütles Saarte Häälele, et paljuski oleneb kõik Eesti riigi võimalustest: “Kas saadakse renoveerimistöid otseinvesteeringuna rahastada riigikassa kaudu või on tulemas veel ilmselt üks struktuuritoetuste periood Eesti jaoks – üks võimalus on minna uuesti Euroopa kultuurifondidesse.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)