Juulis kahanes linna maksulaekumine enam kui veerandi võrra

Juulis kahanes linna maksulaekumine enam kui veerandi võrra

 

Juulis kahanes üksikisiku tulumaksu laekumine Kuressaare linnas mullusega võrreldes ligi 250 000 euro ehk 26,5 protsendi võrra. Sellise suure tagasilöögi põhjuseks on ilmselt asjaolu, et 2010. aasta juuli oli linnale maksulaekumise osas ebatavaliselt edukas: tänu ühekordsele ülelaekumisele tuli linnakassasse tulumaksu tookord ligi kolmandiku võrra enam kui 2009. aasta juulis.

Kui möödunud aasta juulis laekus Kuressaare linna kassasse üksikisiku tulumaksu ligi 950 000 eurot, siis tänavu vaid 698 500 eurot. Säärase suure languse tõenäoliseks põhjuseks on ilmselt asjaolu, et aasta tagasi juulis kasvas tulumaksu laekumine linnas ülemöödunud aastaga võrreldes pea kolmandiku võrra. Linnavalitsuse rahandusnõunik Mai Takkis ütles tookord, et tulumaksu laekumise suur juurdekasv on ühekordne protsess ja et see ei ole seletatav majandusolukorra üldise tervenemisega.

Riigi keskmisega võrreldes meie näitajad nigelad

Kuna meie suurimas omavalitsuses oli tänavu juulis tulumaksu laekumise osas suur langus, avaldas see mõju ka kogu Saare maakonna näitajatele: mullusega võrreldes langes maakonnas tervikuna maksulaekumine enam kui kümnendiku võrra.
Võrdluseks olgu siinjuures kohe ära toodud, et Eestis laekus tulumaksu tänavu juulis keskmiselt ligi kolm protsenti enam kui mullu samal ajal (vt joonis 1).

Seitse kuud kokku

Kui aga aluseks võtta seitsme kuu näitajad (vt joonis 2), siis Saare maakonnas tervikuna on tänavu üksikisiku tulumaksu laekunud ligi 8,9 miljonit eurot. See on veidi enam kui 90 000 eurot ehk üks protsent enam kui mullu samal ajal. Riigis tervikuna on üksikisiku tulumaksu laekumine seitsme kuu jooksul kasvanud 4,6 protsendi võrra.
Seitsme kuu näitajate poolest on maksulaekumine miinuses mullusega võrreldes vaid kahes Saare maakonna omavalitsuses: Kuressaare linnas (miinus 4,8 protsenti) ja Ruhnu vallas (miinus 5,7 protsenti).

Üldjoontes maksulaekumine siiski graafikus

Kehtivate eelarvetega võrreldes on üksikisiku tulumaksu laekumine Saare maakonna omavalitsustes siiski graafikus. Teoreetiliselt peaks seitsme kuuga olema tulumaksu laekunud 58,33%. Juulikuu lõpu seisuga oli maakonnas tervikuna tulumaksu laekunud 61,4% kavandatud eelarvest.
Väga hästi on tulumaksu seitsme kuu jooksul laekunud Torgu, Kihelkonna, Salme ja Mustjala vallas, minimaalne mahajäämine laekumise graafikust on vaid kahes omavalitsuses: Pöide ja Ruhnu vallas (mõlemas omavalitsuses on kavandatud eelarvest laekunud 57,6 protsenti).

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)