Ma armastan sind nagu… LESTAKALA! (2)

Ma armastan sind nagu… LESTAKALA!

SAAK TRÜMMI: Täitsa korralik saak. Kahe loomusega tõid mehed sel päeval merelt ära ca 700 kg lestakala.
Foto: Peeter Kukk

Mis on Saaremaa suvi ilma lestakalata? Ega üks öige saarlane seda ette kujutada oska küll. Ning need, kes suisel ajal mööda saart patseerimas, tahavad ikka lesta ja lesta. Suitsutatult, praetult, kuivatatult, marineeritult… Kes on saanud, see on kiitnud.

LÄHEME LESTALE!

On öö… Kõik normaalsed inimesed on veel õndsas unes ja keeravad oma asemel teist külge. Kell näitab neljandat öötundi, kui Saarte Hääl stardib linnast Sõrve poole. Eelmisel õhtul on Priidi Saar (72) – see populaarne sõrulasest kalamees – lahkesti lubanud linnasaksad lestale kaasa võtta.
“Aga me läheme viiest välja, arvestage sellega. Ja pange midagid soojemat selga ka, sest hommikul on merel viluvõitu,” manitseb Priidi.
Õhtul magama minnes on pea mõtteid täis. Kas ma ikka ärkan õigel ajal üles? Äkki tõuseb torm või tuleb äikseilm? Kuidas mu õrn süda siis vastu peab? Ning kuidasmoodi see asi paadis siis käib, kui äkitselt ühel naisinimesel peaks peale tulema üks teatud sorti häda…

Aga hommik on ääretult ilus. Nii vaikne, nii vaikne. Kohati sõidame läbi paksu udu. Auto eest lipsab üle tee paar graatsilist kitsekest. Unest pole enam jälgegi. Süda hüppab sees heast meelest, et hing sees… Et nii pagana ilus on see suvine Saaremaa ja ees ootamas üks kaunis ja põnev päev…
Vot olen küll rannalaps, kes viinapudeliga Türdu rannas lestavastaliseks käinud küll ja küll (vene ajal oli pudel viina kalameeste jaoks pea et ainus arvestatav maksevahend), aga mitte kordagi pole mul olnud juhust ise merel kala püüda. Nüüd siis, juba eaka inimesena, teen selle teoks.

Ent kus see Kaunispe sadam siis on? Ei ühtegi silti… Kas minna paremale või vasemale? Äkitselt hakkavad metsavaheliselt teelt paistma autotuled. Tuleb maastur järelkäru ja kolme mehega. No kes need muud on kui meie kalamehed! Ju nad randa lähevad. Haagime neile sappa…
“No kui nad nüüd õiged mehed ei ole, siis nad arvavad, et me neid jälitame,” viskab fotograaf meie seiklusse pisut põnevust sisse. Aga näe, meri paistab! Ja sadam ka. Autost astuvad välja Priidi Saar ise, suvine kübaralätu peas, tema poeg Margus Saar ja väimeespoeg Einar Koppel. Just sedamoodi kolmekesi nad merel käivadki. Priidi tegutseb FIE-na, Margus töötab saekaatris, Einar Mõntu külmhoones. Aga kui on lestaaeg, siis on poisid papal abiks.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 90 korda, sh täna 1)