Juubel: Zinovjevi ehk Väikese väina tamm – 115 (3)

Juubel: Zinovjevi ehk Väikese väina tamm – 115

AVAMINE: Väikese väina tammi võib pidada üheks suuremaks ehitiseks Lääne-Eesti saarestiku ajaloos. Tammi pidulik avamine toimus 1896. aasta 27. (vkj 15.) juulil.
Foto: Saaremaa muuseum

Juulikuu lõpupäevil möödus sada viisteist aastat Väikese väina tammi valmimisest. Tõsi, valmimise ajal nimetati seda Liivimaa kunagise kubernerihärra perenime järgi Zinovjevi tammiks. Tänasel ajalooküljel tuletaksime meelde mõne olulisemad faktid Lääne-Eesti saarestiku esimese suurehituse (kui isegi mitte suurima, sest püsiühendusest mandriga on seni vaid palju räägitud) sünniloost. Lisaks mõned katked tolleaegsetest ajalehtedest.

Väikese väina tammi ehitamine on otseselt seotud postiteenistuse arenguga. Nagu teada, kehtestati meil esimene järjekindlalt ja riigivõimu toel tegutsev postikorraldus 17. sajandil, kui Eesti- ja Liivimaa olid Rootsi ülemvõimu all.

Nimelt 1636. a veebruarist on pärit kuninganna Kristiina allkirja kandev dokument (muide, see valitsejanna oli tookord vaid 9-aastane), milles muuhulgas teatatakse: pärast seda, kui Meie armuliselt oleme heaks arvanud seada sisse kõikidesse provintsidesse üle kogu meie riigi kindla ja korrapärane post… .

Kõrge valitsejanna korraldust tuli täita. Mõnevõrra keeruline aga oli postikorralduse sisseseadmine saartele. Teada on, et alguses kasutasid postivedajad Suure ja Väikese väina ületamiseks erinevaid aluseid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 535 korda, sh täna 1)