Metsa Johani talu ja Mereranna POÜ on üleriigilise konkursi nominendid (1)

Metsa Johani talu ja Mereranna POÜ on üleriigilise konkursi nominendid

NÄHTU RÕÕMUSTAB: Aasta põllumees 2011 žürii liikmed Aare Selge Eesti maaülikoolist (vasakul), Jaan Sõrra Eesti põllumeeste keskliidust ja Silja Lättemäe Maalehest rõõmustasid saarlastest nominentide töid-tegemisi nähes. Jaan Sõrra hinnangul on Saarte Hääl maakonnalehtedest üks väheseid, kus põllumeeste ettevõtmisi ja üldse maaelu korrapäraselt kajastatakse.
Foto: Aare Laine

Aasta põllumehe üleriigilisele konkursile, mida korraldab Maaleht koos Eesti põllumajandus-kaubanduskojaga, on Saare maakonnast esitatud kaks nominenti: Lea ja Andrus Sepa Metsa Johani talu ning Mereranna POÜ – mõlemad Kaarma vallast.

Eile tutvus 12-liikmeline žürii saarlastest nominentide tööde-tegemistega ja majapidamistega.

“Saarlased on tublid. Igal aastal on nad esitanud aasta põllumehe konkursile oma kandidaadi. Andrus ja Lea Sepa talus käisime ka kaks aastat tagasi ja nüüd nägime, et paari aastaga on seal positiivses suunas väga palju muutunud. Nüüdseks on talunikud oma tootmistegevusele leidnud väljundi. Nad lasevad oma kasvatatud lihaloomadest teenustööna teha vorsti ja turustavad seda ise. Mereranna on teinud maakarja säilitamisel ära tänuväärse töö ja see on igati kiiduväärt,” võttis nähtu kokku projektijuht Silja Lättemäe.

Mereranna POÜ esitas konkursile nominendiks maakarjakasvatajate selts. Aare Selge Eesti maaülikoolist kohtus Mereranna POÜ-s ka oma kõrgkoolitudengitest praktikantidega. “Ma tunnen siirast heameelt, et siin ollakse meie praktikantidega väga rahul,” märkis Aare Selge.

Komisjoni liikmed said ülevaate ka Mereranna POÜ perspektiividest. Uue lauda ehitus ei tohiks olla enam mägede taga. “Igati jätkusuutlik põllumajandusettevõte,” hindas Aare Selge nähtust-kuuldust järeldusi tehes.

Metsa Johani talust oli Aare Selge vaimustuses: “Fantastiline. Nad on parimas eas talunikud arendamaks ettevõtlust, nautides oma tööd, teades, mida teevad. Nad on piisavalt elukogenud. Juba nüüd võime öelda, aga kümne aasta pärast vahest veel suurema kindlustundega, et Saaremaal on talu, mille üle uhkust tunda.”

Silja Lättemäe täpsustas, et Mererannas kogu tootmist ei hinnatud, vaid lähtuti esitaja kirjapandust. Tähelepanu all oli maakarjaga tehtav töö. “Maakari on siin tõesti hästi hoitud ja suurepärane,” avaldas Silja Lättemäe žürii arvamuse.

Eesti põllumeeste keskliidu asepresident Jaan Sõrra avaldas saarlastele tunnustust ka sellepärast, et Saare maakonnas on Vjatšeslav Leedo initsiatiivil ellu kutsutud aasta põllumehe konkurss. “See on ühe maakonna kohta ainulaadne. Olen rääkinud maavanematega, kuid keegi ei ole vedu võtnud. Tahame ju saarlasi kiita. Tõnu Post on enda ümber koondanud kõik hakkajad Saaremaa põllumehed. Kui vaadata PRIA statistikat, siis saarlased on taotluste arvult alati esimese kolme hulgas,” hindas Jaan Sõrra põllumeeste ettevõtlikkust positiivselt.

Rääkides põllumajanduspoliitikast, märkis Sõrra, et praegu paistab välja see, et toetuste võrdsustamisest ainult räägitakse. Tegudeni pole jõutud. “Me oleme praegu väga ebavõrdsel turul. Toodangu hinnad on Euroopas samad, sisendite hinnad samuti, aga meie toetused on ikkagi viis kuni seitse korda väiksemad. Pärast 2013. aastat, mil töötatakse välja uus põllumajanduspoliitika, peab see asi paranema,” hindas Jaan Sõrra olukorda.

Nii Andrus Sepp Metsa Johani talust kui Urmas Lehtsalu Mereranna POÜ-st jäid žürii külaskäiku kommenteerides tagasihoidlikeks, öeldes, et nemad ise ei ole ju ennast esitanud ja midagi erilist pole ka selleks teinud, et žüriile meeldida. Söödavarumisest juttu tehes ütlesid mõlemad nagu ühest suust, et ootused-lootused olid suuremad. Põud on siin oma pitseri vajutanud. Loomad aga talvel nälga ei jää. Teisest niitest tuleb vajalik söödakogus kindlasti täis.

Aasta põllumees 2011 kuulutatakse välja 20. oktoobril aasta põllumehe konverentsil, mis toimub traditsiooni kohaselt Toompeal riigikogu konverentsi saalis.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 167 korda, sh täna 1)