Elo Lember: Orissaare elab! (10)

Elo Lember: Orissaare elab!

 

Orissaare vald sai 11. juulil 20-aastaseks. Sel päeval toimus kultuurimaja ees pidulik lipuheiskamine, 12. juulil oli Orinõmmes külade päev, 13. juulil alevi keskel eakate ja laste päev, 14. juulil ettevõtluskonverents ja ettevõtluspäev ning 15. juuli õhtul kultuurimaja ees kontsert. Pärast pakuti juubelitorti.

Miks just nädala sees? Eks suvel on ürituste graafik ülimalt tihe ning kõik nädalavahetused erinevate ettevõtmistega niigi üle koormatud. On selge, et nii külade päev kui ka ettevõtluskonverents said siin oma avalöögi, jätk neile tuleb kindlasti. Ettevõtluse üle arutleme uuesti juba 10. augustil kell 18 pritsukas ehk vanas pritsimajas, mis praegu on Orissaare ilusaim hoone. Kõik on oodatud!

Külade päev toimus sellisena esimest korda ning tänu korralikule ettevalmistustööle õnnestus suurepäraselt. Usun, et nii arvab igaüks 120 täiskasvanust ja lapsest, kes selles osales. Päeva peakorraldaja Kairi Luhaäär palus südamest tänada kõiki kaasalööjaid (36 külast osales 14), külavanemaid, Ristivälja seltsingut, oma sõpruskonda – Taaliku külakommuuni ning eriliselt Maasi savikoja omanikku Risto Ränka.

Kairi aitas korraldada ka ettevõtluskonverentsi 14. juulil. Just tema lõi kontaktid Piret Piheliga Saaremaa arenduskeskusest ning Koit Keldriga Saar-te koostöökogust. Lisaks oli suhtlemine ettevõtluse arendamise sihtasutusega nii hea, et Tallinnast sõitis kohale selle ekspordidivisjoni direktor Allar Korjas. Kartus, et esimesel konverentsil jääb osavõtjate arv kasinaks, osutus õnneks asjatuks. Kokku oli meid üle 30 ning kooli auditooriumisse poleks rohkem mahtunudki. Kõigi esinejate ettekanded olid asjalikud, vürtsitatud näidetega elust enesest.

Ümarlauas arutleti valla reklaamivõimaluste üle. Väina tammil ei ole ühtegi Orissaaret tutvustavat silti, ehkki meil on meri, Maasilinn, Illiku laid ja tammega staadion. Aasta aega seisab STÜ reklaamistend tühjana ning sinna ei lubata panna ühegi teise firma või ürituste reklaame. Oma stendi püstitamiseks tuleks aga kembelda maanteeameti ja maaomanikuga. Ega iga ettevõtja sinna isiklikku reklaami ihkakski, tähtis oleks, et turistid ka Orissaarde sisse pööraksid. Eriti oluline on see majutus- ja söögikohtadele.

Pärast meist möödajuhtiva maantee valmimist ja Liiva kaupluse laienemist on Orissaare üsna lootusetus seisus. Liiva on osanud end “turistilõksuks” välja arendada. Olen muhulaste peale heas mõttes kade ja poolmuhulasena soovin nende ettevõtmistele ikka edu.

Mis oleks Orissaare bränd?

Ühiselt leiti, et selleks on meri. Olen ammu mõelnud, et kui väina tammist Orissaare alguseni selle va pajuvõsa maha saaks raiutud, oleks huvi merevaate näol tekitatud. Unikaalne koht on ka looduslikult kaunis Illiku laid. Nüüd ettevõtluspäeva teise osa juurde, mille eesmärgiks oli ettevõtete tutvustamine vallarahvale. Selle korraldajana sattusin erinevate ettevõtetega suheldes tohutu info- ja energiavoo sisse. Saikla Ehituse juht ütles, et see on 20 aasta jooksul esimene kord, kui vald oma ettevõtete vastu üldse tõsisemat huvi üles näitab.

Novarast (palkmajade ehitaja Saiklas, 30 töötajat) kuulsin, et omal ajal huvitas valda vaid tootmisala heakord, aga kui üks nende ladu maha põles, ei tuldud kordagi küsima, ega nüüd inimesed tööta jää. Üleüldse olid kõik firmad valla huvist meeldivalt üllatunud ning tagasiside oli vägagi positiivne. On selge, et ettevõtlus on iga valla prioriteet number üks. Ilma ettevõtjateta poleks inimestel tööd ja vallal maksutulu, poleks lapsi lasteaeda ega kooli tulemas. Töökohtadest algab kõik. Kõikidele ettevõtjatele suur aitäh, et te just siin tegutsete. Edu teile!

Mida vald saaks ettevõtja heaks üldse teha? Äri alustab igaüks ikka ise, aga vald saaks kaasa aidata näiteks ehitus- ja tegutsemislubade paindliku väljastamisega, ruumide soodusrentimisega, aga eelkõige oma inimeste väärtustamisega. Noored peavad tundma, et neid oodatakse tagasi ja ei tõrjuta. Kahju, et vald omal ajal palju vajalikke maid erastada laskis. Nüüd on suuri probleeme arendusmaa leidmisega. Näiteks meie nn turuplats vallamaja taga. Kuna see kuulub eraomanikule, pole vallal sinna mõtet mustkatet panna. Nii peavadki inimesed pori sees kauplema.

Inimeste väärtustamisest

Valla juubeli lõpupeol tänati ametnikke pikaaegse ja kohusetundliku töö eest, kaasa arvatud mind, ehkki olen töötanud napp 18 aastat, samas kui mu ema Viive Saar on olnud Orissaares lasteõde üle 50 aasta. Kas see pole natuke nõukaaja-hõnguline traditsioon? Siin võiks kehtida põhimõte, mida soovitavad psühholoogid: ära kiida või laida inimest, kiida või laida tegu!

Ning siit jõuan otsapidi jälle ametnike hüvitiste juurde. Üks inimene arutles: kui mina töölt lahkun, kes mulle hüvitist maksab? Olen ju samuti oma tööd ausalt ja kohusetundlikult teinud. Ütlete: vastutuse erinevus. Samas pole ühegi ametniku vastutus ju otsene. Nagu tulemustasu – olgu tulemus positiivne või negatiivne, raha saab ametnik ikka.

Olgu ära märgitud, et suurim tööandja vallas on gümnaasium (60 töötajat), aga suurim tootja võrguvabrik OÜ Viitanet (45 töötajat).

Tänan kõiki ettevõtjaid, kes kultuurimajaesisele platsile end näitama või kauplema tulid! Näha sai sepatööd, paate, elustamist ja muudki. Suur tänu kõigile, kes oksjonile asju annetasid! Parimaks kaubaartikliks osutusid kaks pakkumist tonnile liivale (Ores Ehitus OÜ). Vahvaid asju oli palju. Ilm oli ilus, kellaaeg soodne, aga kahjuks jäi osa esemeid pealtvaatajate vähesuse tõttu müümata. Tagastasin need annetajatele ning olen tänulik kaasamõtlemise eest.

Oksjon oli mõeldud show’na ning raha kogunes seemneks viitade jaoks. Tänud ka söögikohtadele, kes 20-protsendilist allahindlust tegid, ning ümbruskonna poodidele, mis uksed lahti hoidsid. Lisaks toimus platsil kirbuturg, kus võinuks samuti elavam kauplemine olla. Väga vahvad olid Triinu ja Helen Oll, kes olid müümas lasteriideid. Siit hargnes idee teha sarnane lasteriiete täika augusti lõpus, kui lapsed hakkavad kooli minema.

Päev lõppes ilusa kontserdiga: Martin Ling laulis Martti Nõu kitarri saatel nii, et ihukarvad tõusid püsti. Jällegi kahju, et liiga vähe inimesi sellest osa sai. Siit koorub väikeste kohtade valus teema – inimeste passiivsus. Küll ohitakse, et midagi ei tehta, aga kui korraldad ürituse, ei tule kriitikuid kohalegi. Sama valus on, kui valla ürituste vastu ei tunne huvi ei vallavalitsus (11 ametnikku) ega volikogu (15 liiget). See ongi sõna otseses mõttes võimu võõrandumine rahvast. Kui ajakirjandust uskuda, siis probleem on üle-eestiline.

Tammsaare on öelnud: ühel on tegemise rõõm, teisel saamise rõõm, õnnetud on need, kes ei tee midagi ja kes ei saa midagi, päris õnnelikud need, kes teevad midagi ja kes maitsevad oma tegude vilja.
Olen õnnelik koos teiega, Orissaare valla rahvas!

Elo Lember
ettevõtja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 113 korda, sh täna 1)