Orissaare köögiviljakasvataja tuli esimest korda Muhu turule (2)

Orissaare köögiviljakasvataja tuli esimest korda Muhu turule

UUS PÕLVKOND: Rautsi talu noorperemees Taavi Põri ja tema elukaaslane Kaie Laaneväli on valmis Saaremaal elu edasi viima.
Foto: Aare Laine

Orissaare vallas asuva Rautsi talu noorperemees Taavi Põri, kes hiljuti talu juurviljakasvatusüksuse vanematelt enda majandada sai, tahab ettevõtmist laiendada ning kompab Saaremaa turuplatside müügipotentsiaali.

“Tegelikult läheb kaup juba kodus käest ära, aga tahame ennast pisut näidata ka,” ütles Taavi Põri, kes sel nädalal esimest korda pakkus Rautsi talu kasvuhoonesaadusi Muhu Liiva kaubahoovis, kus seni on toiduainetest saada vaid kohalikku mett ja värsket kala.

Noortaluniku sõnul läksid neil Muhus kaubahoovis hästi müügiks erinevad salatid ja basiilik, samuti lühike kurk, mida sel aastal Saaremaal üldiselt napib. Peaaegu täielikult müüdi esimesel turupäeval ära kolm kasti tomateid, vaid paar vähem valminut jäi kastidesse järele.

Seni põhiliselt otse kasvuhoonest müünud Rautsi talu kavatseb lisaks kevadel püsti pandud moodsale Prantsuse kasvuhoonele soetada järgmisel aastal veel teisegi ning katsetab seetõttu erinevate müügikohtade läbimüüki. “Proovime müüa ka Orissaares ja tõenäoliselt ka Kuressaares,” rääkis Taavi Põri, kes siiski näeb Rautsi talu toodangu põhilise turuna jätkuvalt eelkõige Muhumaad ja Ida-Saaremaad.

Väga paljulubav kauplemiskoht Rautsi talule tundub olevat just Liiva, sest suvel liigub sellest asulast läbi märkimisväärne arv inimesi, kellest nii mõnigi võib osutuda potentsiaalseks ostjaks. Seni ilma igasuguse reklaamita tegutsenud köögiviljakasvataja plaanib lähimal ajal avada ka kodulehe.

Nagu Euroopa suurtootjadki, on nii mõnigi Eesti talupidaja hakanud tomateid kasvatama toitelahusel, mis muudab tomatite maitse- ja lõhnaomadused, võrreldes kodus kasvuhoones valminud tomatiga, oluliselt kehvemaks. Rautsi talu köögiviljad kasvavad aga jätkuvalt pinnases ja maitsevad hästi nagu üks õige tomat maitsema peab.

“Tomatid on meil selle maitsega, mis nad elupäevad on olnud ja vahe poetomatiga on päris suur,” rääkis Taavi Põri. Ta selgitas, et importtomatite maitseomadusi muudab kehvamaks ka asjaolu, et need korjatakse pika säilitamise huvides juba rohelistena ära ja edasised maitseomadused sõltuvad paljuski juba järelvalmimise tingimustest.

Lisaks aedviljade- ja viljakasvatusele tegelevad Taavi Põri ja tema muhulannast elukaaslane Kaie Laaneväli mesilaste pidamisega. Mesilaste pidamine on lisaks ettevõtte raamatupidamisega tegelemisele peamiselt just Kaie amet, mida ta on juba noorena isa kõrvalt õppinud. Sel aastal ostsid noored Taavi ja Kaie esimesed kümme korpust ja meevurri, aasta-aastalt on aga plaanis mesitarude arvu suurendada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 288 korda, sh täna 1)