Juu Jääb on teismeikka jõudnud

Juu Jääb on teismeikka jõudnud

BROADWAYLT MUHUSSE: Muusikalitähe Andrea Dora koosmusitseerimine Mass Ave Projectiga ei jätnud külmaks ühtki juujääbilast.
Foto: Avo Malm

15 aastat tagasi sündinud lapsuke on tänaseks energiast ülekeev, kõikjale jõudev ja tihtilugu ettearvamatu käitumisega teismeline. Ka Muhust pärit jazz-muusiku Villu Veski loodud tulevikumuusika festival, sel suvel 15-aastaseks saanud Juu Jääb on ettearvamatult üllatusterohke, publikule positiivset energiat süstiv ja aiva uusi kontserdipaiku leidev.

Sünnipaigast Muhust on nüüdseks jõutud Kuressaarde, Kaali järve äärde, Abrukale ning sünnipäevaüllatusi jagus igasse festivalipäeva. Minu muljed ja elamused piirdusid sedakorda armsaks saanud Nautse Mihkli taluõuega. Sinna lihtsalt peab jõudma, sest Juu Jääbi kontserdid on kui sissejuhatus suurde suvesse.

1. päev – esimene Broad-way muusikalilauljatar Juu Jääbil

Kuigi tänavuse festivali peaesinejana oli välja reklaamitud Saksa Jazzanova, kinkis vahest võimsamaid elamusi neljapäevaõhtune Nautse Mihklil toimunud kontsert.

Kui nüüd pisut tagurpidikõndi harrastada, oli õhtu rosin, muidugi publiku vaieldamatu lemmik, taas kord Muhumaale jõudnud ja electrojazz’i pakkuv soomlaste RinneRadio, eesotsas saksofonist Tapani Rinnega. Tundus, nagu oleksid laval kokku saanud põhjamaised šamaanid lõunamaiste woodoo-nõidadega. Eriskummaline helide ilm ja trummid, mis määravad su südamerütmi…

Ja kui juba üllatustest rääkida, siis pani seni murul niisama meelisklenud rahva kõigepealt tantsu vihtuma USA-Vene ansambel Mass Ave Project ja juba nimetatud Broad-way muusikalilauljatar Andrea Dora. Tegemist on 2007. aastal kokku tulnud Bostonist pärit ansambliga, kes teel Moskvast Rotterdami Euroopa suurimale, North See džässifestivalile põikas läbi ka Juu Jääbi publikut üles kütma.

Üllatuse pakkus välja ka selle kontserdi esimene esineja, kaks aastat Eestist ära olnud omamaine džässilaulja Sofia Rubina, kes tutvustas oma uut projekti-plaati, juudi rahvalauludel ja meloodiatel põhinevat “Kaht roosi”.

2. päev – Juu Jääbi ajaloo kalleim bänd Jazzanova

Reedesele festivaliõhtule tegi väga sümpaatse sissejuhatuse Tõnis Mägi oma uue ansambliga, kuhu kuuluvad kitarrist Robert Jürjendal, bambusflöödivõlur Krista Citra Joonas, laulja ja seekord ka banduuramängija Kärt Johanson, Arno Kalbus löökriistadel. Sellised mõtlikud ja hingetorkivad lood ja lõpetuseks “Adonai” – nõnda tuttav ja samas taas veidi uutmoodi kõlav.

Tantsulisi vahepalu pakkus eestimaine Lin’s System ja jammitelgis säras Rootsis elav brasiilia sambakuninganna Simone Moreno koos Lourinhos Trioga.

Ja kui kellaosutid olid üle südaöö libisenud, jõudis lavale õhtu peaesineja, kelle teeneks küllap ka reedese festivalipäeva publikurohkeimaks kujunemine – Saksamaalt pärit klubikollektiiv, eri stiile kokku põimiv Jazzanova, kuuldavasti seni kalleim ansambel, kes Juu Jääbile toodud.
3. päev – spontaanne duo Philip Hamilton ja Ibrahim Ferrer Jr.

Suviselt tuliseid rütme ja teisalt hingekeeli puudutavaid-raputavaid lugusid jagus ka kolmandasse päeva, alustades juba esimesena lava vallutanud USA muusikust Philip Hamiltonist, kes sedakorda astus üles koos Ain Agana uue ansambliga (mille koosseisus muide ka kaks saarlast – basskitarrist Mai Jõgi ja trummidel Priit Arge).

Eriti mõjusalt ja kaasahaaravalt kõlas Hamiltoni esituses džässiklassika, nagu Nat King Cole’i lood jt vanad hääd laulud. Teate ju küll seda vihmalugu ja palvet “Save the Last Dance for Me…”. Vaat sellised nostalgitsema kutsuvad ja mälestushellad ning jätkuvalt igihaljad laulud pluss väljendusrikas esitus.

Õhtu teise kuuma esinejana tuli lavale tollesama ilmajao esindaja, kuuba muusik Ibrahim Ferrer Jr., kelle isa Ibrahim Ferrer oli peategelaseks kuulsas “Buena Vista Social Club’i” filmis. Sütitavad ladina rütmid tõid lõpuks taas lavale ka Philip Hamiltoni ja nõnda avanes publikul võimalus kuulata üpris põnevat ja vägevat duot.

Sellised muljekillud siis 15. Muhu tulevikumuusikafestivalist. Juu jääb siis… järgmise suveni!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)