Tehumardil põles mets ja maa (4)

Tehumardil põles mets ja maa

TULELE PIIR: Sädemest süttinud metsaalust ja heinamaad käisid kustutamas nii Salme vabatahtlikud, Kuressaare päästekomando kui ka Kihelkonna komando.
Foto: Egon Ligi

Eile lõuna paiku tuli päästjatel tõtata Tehumardile, kust laekus teade, et tuli on lahti pääsenud Sõrve maantee ääres asuval teepervel, metsas ja elumajale ohtlikult lähedal heinamaalgi.

Kella 13 paiku käisid vahetult enne Salme küla piiri veel tõsised järelkustutustööd ning mustaks tõmmanud suitsev maapind andis tunnistust sellest, et tuli oli seal veel alles mõni hetk tagasi hoogsalt hävitustööd teinud.

Operatiivkorrapidaja Rando Lindmäe rääkis Saarte Häälele, et põlengukohti oli tegelikult päris mitu, seejuures kaks neist olid teistest olulisemalt suuremad. Ühest neist levis tuli edasi ka teeäärsesse männimetsa, kus põlenguala suuruseks oli 2000 m². Teine suurem põlenguala jäi metsast umbes 250 meetri kaugusele heinamaale ning seal möllas tuli 3000 m² maalapil.

Lindmäe sõnul on tulekahju oletatav tekkepõhjus päästjatele teada. “Arvatavasti sõitis läbi küla üks traktor, mille summutist tuli sädemeid ja need lendasid lihtsalt lähedusse laiali,” märkis ta.

Rando Lindmäe sõnul oli tee ääres enne suuremaid põlengualasid ka paar pisemat tulekollet olnud, kuid Salme vabatahtlikel päästjatel õnnestus need omal jõul ära kustutada. Sündmuskohale jõudsidki tema sõnul kõige esimesena kohalikud vabatahtlikud, kes alustasid kohe ka metsa kustutamist.

“Ja heinamaal oli väga suureks abiks ka külarahvas, kes nii luudade kui okstega materdasid tuld ja suutsid seega ära hoida tule jõudmise lähedalolevale elumajale,” märkis Lindmäe, lisades, et kuna tuul puhus parasjagu ka n-ö kehvast suunast, siis oli sadakond meetrit eemal asuv elumaja tegelikult suisa ohus.

Kuna kuumade ilmade tõttu on metsad ja pinnas ääretult kuivad, siis on tuli looduses praegu väga ohtlik. Möödunud kuul kuulutati mandril kuumade ilmade tõttu välja ka tuletegemise keeld looduses ja puhkealadel, ent jaanipäeva paiku see keeld Lindmäe sõnul tühistati. “Praegu ei ole kuulnud, et oleks uuesti välja kuulutatud eriti ohtlik aeg, kuid praegustes tingimustes on tuli ilma kuulutamatagi looduses väga ohtlik,” lisas ta.

Sündmuskohal käis lisaks Salme vabatahtlikele ka Kuressaare päästekomando kaks põhiautot, üks paakauto, metsakustutus-erivahend Argo ning Kihelkonna komando päästeauto ja paakauto.

Päästjad panid oma oskused proovile

Salme staadionil käis eile suurest suvekuumast hoolimata hoogne mõõduvõtmine: toimusid tänavused päästjate kutsemeisterlikkuse avatud võistlused.

Hommikutundidel alguse saanud võistlustel hinnati muuhulgas manööverdamisoskust päästeautoga, veega kustutamise kiirust ning sedagi, kui hästi vigastatud inimene – või siis antud juhul topisnukk – avariilise auto alt kätte saadi.

Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe sõnul osutus võistlus ääretult tasavägiseks. “Lõppkokkuvõttes võitis Kuressaare Orissaare ees väga nibin-nabin, nii tasavägist võistlust pole minu teada enne olnudki,” märkis Lindmäe. Orissaare tegi küll esimeses võistlusülesandes endale suure edumaa ja Kuressaare päästjad jäid neist pikalt seljataha, kuid teises ülesandes rebiti end siiski ette.

“Punktide kokkulöömisel selguski, et üldvõit läks ikkagi Kuressaarele. Siin oli puhtalt tegu sportliku õnnega,” leidis ta. Teiseks tulid Orissaare päästjad, kolmandaks Leisi päästjad, neljas koht läks hiidlastele ning viienda suurepärase koha saavutas päästeameti naiskond, kes oma igapäevatöös tegelikult otseselt päästmisega ei tegelegi. “Päästeameti naised panid oma jõud kokku ja proovisid ka, mida nad oskavad, ja oskavad küll, nagu selgus.

Väga tubli tulemus oli neil tegelikult, sest sekundid olid võrreldavad meeste võistkondade tulemustega,” nentis Lindmäe. Võidutiimi treenis pealik Aarne Kana, meeskonna vanemaks oli Alar Raamat ja osalejad Jüri Saar, Janek Kudrjavtsev, Heiki Sink, Janek Reinaru, Tom Torn ning Guido Kask.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 69 korda, sh täna 1)