Mõnus on mängi’ Mihkli õues, uhke olla rahvakuues

Mõnus on mängi’ Mihkli õues, uhke olla rahvakuues

KIRIKUTEEKS VALMIS: Just niisuguseid rahvarõivaid nagu Kadri Karin (paremal) neid üleeile õhtul Mihkli talumuuseumi õuel esitles, kandis Kihelkonna noorik muiste kirikusse minnes. Publikule jagas kommentaare ja aitas esitlejat riidesse sättida Margit Sondberg.
Foto: Aare Laine

Neljapäevaõhtusel suvesimmanil Viki külas Mihkli talumuuseumi õues köitis publikut peale rahvatantsurühmade esinemise veel Lümanda laste folkloorirühma etteaste ja MTÜ Etno Tuba esitlused Kihelkonna kihelkonna muistsetest rahvarõivastest, Saaremaa rahvarõivaste mapist, kus kirjeldused Kihelkonna meeste ja naiste rõivastest, ning CD-st, millel õpetused rõivaste valmistamisest.

Lümanda laste folkloorikavas tutvustasid linastesse rõivastesse riietatud pisikesed koolipoisid ja -tüdrukud kohalikus murdes rahvakalendri tähtpäevi, rääkides jüri-, jaani-, mihklipäevast ning teistestki päevadest-pühadest, mille kohta vanarahval olid oma tähelepanekud. Mõnusas murdekeeles tekstid oli koostanud ja kava lavastanud Lümanda põhikooli õpetaja Külli Lindau.

MTÜ Etno Tuba eestvedaja Margit Sondberg valis üheks esimeseks uurimistööks just Kihelkonna kihelkonna rahvarõivad. Ligi poolteist aastat kestnud töö tulemusena on kirjeldused ja õpetused Kihelkonna rahvarõivastest ja nende valmistamisest jõudnud nii kaante vahele kui ka CD-le. Tänavu märtsis sai valmis Kihelkonna naise rahvarõiva komplekt, aprillis aga Kihelkonna mehe rahvarõiva komplekt. Kogu ettevõtmist toetas kodanikuühiskonna sihtkapital.

Neljapäeva õhtul demonstreerisid Kadri Karin ja Heikki Pukk Margit Sondbergi kommentaaride saatel rohkearvulisele publikule kihelkondlaste muistseid linasest suveriideid ja ka peol- ning kirikuskäimise rõivaid.

Rahvatantsijaid saatis Kärla muusikakooli kapell. Tantsuilu tõid pealtvaatajate ette Kärla neiud, tantsutrupid Mõnusad, Rukkilill, Kadaka Mari, Tõllu Tütred, Piiprellid, Tõmba Jüri ja Öieti.

Peo lõppedes said tantsurühmade juhendajad, MTÜ Etno Tuba eestvedaja ja simmanile kaasaaitajad Mihkli talumuuseumi juhatajalt Tiina Ojalalt tänukirja ja lilled. Simmani lavastaja Virge Varilepp rõõmustas selle üle, et tänavune pidu oli eelmistest natuke teistmoodi. Järgmisteks simmaniteks lubas Virge Varilepp peale Lääne-Saaremaa tantsijate kutsuda esinejaid kaugemaltki.

Kuigi meeldejääv noorte laulu- ja tantsupidu on möödas, jätkub rahvatantsijail ja -lauljail suvekuudel kodutanumal esinemisi veel küllaga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 115 korda, sh täna 1)