Madis Kallas: Wighti saartelt tagasi, kilbiga

Madis Kallas: Wighti saartelt tagasi, kilbiga

 

Kui Saaremaa sportlased Wightile jõudsid, olid Saarte Mängud juba alanud. Õnneks vaid koos-olekutega ja ametlike treeningutega, võistlemiseks läks siiski järgmisel päeval. Kuid seda sama esimest fakti pean ma ainsaks suuremaks puuduseks selle aasta mängudel.

 Hinde “eeskujulik” oleksin pannud mängudele siis, kui me oleksime kohale jõudnud päev varem ning kõikide alade esindajad oleksid saanud ka oma alade esimestel koosolekutel osaleda ja sportlased võistlusareenidega tutvuda. Nendest pidid saarlased paraku loobuma. Aga vaatame veel kord tagasi nendele kaheksale päevale La Manche’i väina väikesel saarel.

Medalid

Saarlased osalesid kümnel spordialal, neist kuuel alal õnnestus võita vähemalt üks medal. Medalitega saabuvad tagasi võrkpallurid, kergejõustiklased, jalgratturid, tennisistid, uutest tulijatest ka korvpallurid ja jahilaskjad. Need, kes medalit ei võitnud, ei pea ka piinlikkust tundma.

Uut taset näitasid jalgpallurid, noored purjetajad tõestasid, et saarlaste medalitee võib järgmistel mängudel jälle jätkuda, golfis ja lauatennises samuti ei tehtud vastaste elu väga lihtsaks. Selle delegatsiooniga oli 16 medalit väga hea, soovinuks me medaleid juurde, tuleks ennekõike vaadata kergejõustiku poole, sest just sellel alal jäi enim potentsiaalseid medaliste koju.

Atmosfäär

Selles osas ei valmistanud ka need mängud mingit pettumust. Sellist atmosfääri nagu oli nendel mängudel omadele kaasa elades, on mujalt väga raske leida. Kergejõustikuvõistlustest oli sarnane atmosfäär vaid kadunud Reval Cupil.

Paarisaja pealtvaatajaga Euroopa karikavõistlused, eesti noorte tiitlivõistlused ja klubide karikavõistlused, jäävad kaugele maha. Lisaks saavad seal särada ka sportlased, kes tiitlivõistlusel medaliteni ei küündi. Paljud noored lõpetavad enne karjääri, kui mängudele jõuavad ning nende mällu jääbki pilt Eesti võistlustest, kus staadionil on rohkem sportlasi ja kohtunikke kui pealtvaatajaid.

Oma osa andsid mängude atmosfääri kujundamisele prints Edwardi ja lord Sebastian Coe külaskäigud. Nende kohalolek oleks tunnustuseks igale spordivõistlusele maailmas, seda eriti aasta enne Londoni olümpiamänge.

Kui Lord Coe’le jääb mänge meenutama avamine ja intervjuu Eesti televisioonile, siis prints Edward saab uurida Saaremaa logo sügavapõhjalisust ning sulgeda kuninglikke uksi Saaremaa kadakast võtmehoidja valvsa pilgu all.

Korraldus

Alati võib vinguda ja jonnida, kuid allakirjutanu ei ole seda tüüpi. Transport ja paljude alade korraldus oli nagu oli, kuid lõpuks said kõik alad peetud ning õiglus võidutses ka lõplikus paremusjärjestuses. Eestis kohe kindlasti sellisel “tasemel” jalgratta-, jahilaskmise, kergejõustiku-, jalgpallivõistlusi korraldada ei osata. Reeglitele vilistamine ja nende suvaline tõlgendamine, tabloode puudumine – need on vaid mõned üksikud puudused.

Samas viimaseks päevaks oldi ka nende puudustega juba nii harjutud, et peetigi loomulikuks, et jalgpalli seisu ütleb staadionil varem viibinu, mitte tabloo staadioni servas. Transpordiga harjus ka ära ja korraldajate lubadus homseks asjad paremini toimima panna andis vähemalt ööseks hea une, kuigi hommikul tõustes oli ikka kõik sama.

Eelarve

Saarlased jõudsid Wightile avamisega samal päeval ja seda väga lihtsal põhjusel – raha. Kokku oli ühe delegatsiooni-liikme eelarve ca 800 eurot, millest Saarte mängude assotsiatsioon (SSMA) kattis ca 300 euro suuruse osa. Mis jättis siis omaosaluseks ca 500 eurot. Praeguseks võime öelda, et medalivõitjatel kahaneb omaosalus mõnel juhul päris nullini välja, kuid lõplikud arvutused on pooleli.

Kui delegatsioon oleks soovinud päev varem minna, läinuks see meie delegatsioonile lisaks maksma üle 7 000 euro. Olukorras, kus sportlaste omaosalus oli niigi väga suur, ei olnud selline variant mõeldav. Lisarahasid aga kusagilt saada ei olnud, järjepanu tulid äraütlevad vastused hasartmängumaksunõukogust, kultuurkapitali kevadvoorust ja erinevatelt eraettevõtetelt.

Siin on mõtlemise koht nii SSMA-l kui ka teistel, sest tulemas on Bermuda 2013 ja siis nõuab eelarvega toimetulek veel suuremat pingutust. SSMA tegutses selles osas juba ka Wighti mängudel. Üheks päästerõngaks on meedia!

Meedia

Juba kuus kuud enne mänge, pidades erinevate potentsiaalsete toetajatega läbirääkimisi, võis veenduda, et inimesed väljaspool meie saart ei tea, mis üritus see Saarte mängud on. Ja paraku ei toeta ükski ettevõte midagi, millest tal puudub ettekujutus. Samuti on meedial reklaami näol toetaja jaoks oluline roll. Selle nägime nendel mängudel ära, et televisiooni kaasamine oli vajalik.

Sest mõtteteral, kui sind ei ole televiisoris, siis sind ei ole olemas, on oma tõepõhi all. Lisaks on plaanis panna kokku 2009. ja 2011. aasta mängudest videomaterjal, millega siis edaspidi neid mänge tutvustada nii toetajatele kui ka kaasaelajatele. Sest hetkel on olukord, kus Saaremaa kohalikud omavalitsused toetavad meid aastast aastasse, kuid kohalikud inimesed on saanud mängudest osa vaid ajalehe ning interneti kaudu.

Vastuseta küsimused

Bermuda ei ole enam kaugel ja kui soovime vältida samu probleeme, mis senini, tuleks juba sellel aastal ära vastata mitu küsimust. Kuidas määrata pallimängude peatreener, kes omakorda paneb kokku meeskonna ja vastutab tulemuste eest? Kuidas arvestada raha jagamisel eelmiste mängude saavutustega? Kas ja kuidas kompenseerida Eesti tippsportlaste osalemist Saarte mängudel?

Mõelge nendele küsimustele ja arutage neid oma ringkondades, sest sügise saabudes tuleb need küsimused juba reaalselt käsile võtta ja ära lahendada.

Toetajad

Saarlaste osalemine mängudel sai teoks tänu headele toetajatele: kultuuriministeerium, kõik Saaremaa kohalikud omavalitsused, Eesti kultuurkapital ja lisaks paljud eratoetajad. Siinkohal eriline tänu nendele inimestele, kes raha eraldamise taga reaalselt olid.

Suured tänud teile ja loodan, et sügisel toimuval kohtumisel suudan teid taas veenda selle ürituse vajalikkuses Saaremaa sportlastele.

Lõpetuseks

Oleksin peaaegu ühe olulise muudatuse unustanud. Sportlaste ja spordialade esindajate soovil viisime sisse alkoholi tarvitamise keelu kogu Saarte mängude toimumise ajal, kehtima hakkab see alates järgmistest mängudest.

Võib-olla aitab see korraldajatel mängude lõpupeo formaati muuta ja leida alkoholile mõni teine koht, sest mõne saare mõned sportlased ei oska selle salakavala joogiga mõistlikult ümber käia. Loodame, et seda eeskuju järgivad meie saare näitel ka teised saared – sport ja alkohol ei kuulu kokku.

Tänan teid, sportlased, treenerid ja teised delegatsiooni liikmed. Te moodustasite mängudel ühtse võistkonna, mida oli väga meeldiv ja parajalt kerge juhtida.

Madis Kallas
Saaremaa delegatsiooni juht

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 29 korda, sh täna 1)