Hirmus-Ants saab mälestuskivi (6)

Tallinnas sündinud, kuid Saaremaal üles kasvanud ning siin ka metsavennateed alustanud Ants Kaljurannale ehk Hirmus-Antsule avatakse homme Pärnumaal Mihkli kirikuaias mälestuskivi.

Mälestusmärgi õnnistab sisse Mihkli koguduse õpetaja Kaido Saak, kõnelevad Eesti endiste metsavendade liidu juhatuse esimees Arnold Ojaste ja ajaloolane ning raamatu “Kogu tõde Hirmus-Antsust?” autor Mati Mandel. Päevakohast muusikat esitab ansambel Lindpriid. Üritusest võtab osa ka kaitseminister Mart Laar.

Saaremaal kasvanud Ants Kaljurand (1917–1951) tuli Soontaga (nüüd Koonga) valda talusulaseks ja võttis 1941. aasta juulis osa kohaliku vallamaja vabastamisest.

Kui Saksa väed Eestist taandusid, jäi Kaljurand kodumaale, kuid arreteeriti ja saadeti Tallinna sõjavangilaagrisse, kust ta põgenes ning alustas seejärel metsavennaelu.

Ööl vastu 1. maid 1945 heisati Soontaga valla täitevkomitee hoonele sinimustvalge lipp, valmistati lendlehti ja osati pääseda julgeoleku seatud lõksudest.

Kaljurand oli Relvastatud võitluse liidu liige ning kartmatu ja tabamatu metsavenna kuulsus kinnistas tema hüüdnime. Julgeolek reedetud ründas Kaljuranna salka 24. juunil 1949, une pealt tabatud Kaljurand ja Arvet Pill said haavata ja arreteeriti, hukkus Aleksander Valter.

Sõjatribunal mõistis Kaljuranna ja tema kaaslased ning abistaja Juhan Metsaääre surma ja viis otsuse 3. märtsil 1951 täide, kuid nende matmispaik on teadmata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)