XVII Kuressaare kammermuusika päevad 2.–6. augustil 2011 (2)

XVII Kuressaare kammermuusika päevad 2.–6. augustil 2011

TANTSIJAD: Nélida ja Jorge.


Saarte Hääl soovitab: Kammermuusika lööb Kuressaare särama

On uskumatu, et tänavused Kuressaare kammermuusika päevad kannavad järjekorranumbrit 17. See on ühele festivalile auväärne iga ning tekitanud oma fännklubi – olgu fännid siis kohalikud saarlased või saare külalised.

Tuleb tunnistada, et mida aasta edasi, seda enam naudin ma kammerfestivali, juba ainuüksi ootus heliseva muusika järele teeb hinge rõõmsaks, sest pettuma pole ju pidanud. Vastupidi – igal aastal toob augusti algus Kuressaare kontserdisaalidesse seda erilist hõngu ja sära, mida suudavad luua vaid suured kunstnikud. Ja see kõik tuleb meile koju kätte, juba 17. aastat!

Mina olen veendunud, et kui inimesed teevad seda, mida armastavad, siis suudavad nad pakkuda ka teistele midagi. Sestap sügav kummardus kammermuusika päevade korraldajate ees, ennekõike aga müts maha maestro Andres Paasi ees – et ta ikka jaksab olla see vedur, kes lööb igal aastal augustikuu alguses kodulinna helidest särama. Ja seda ilma mingi hinnaalanduseta.

Elagu 17. Kuressaare kammermuusika päevad!


Teisipäeval, 2. augustil kell 19Kuressaare kultuurikeskuses
AVAKONTSERT

Andres Paas (klaver); Julia Igonina (viiul), Venemaa; Rustam Komatškov (tšello), Venemaa.

XVII Kuressaare kammermuusika päevade avakontserdil musitseerib traditsiooniliselt festivali peakorraldaja ja kunstiline juht, pianist Andres Paas. Peenekoelise ja romantiliselt kirgliku muusikunatuuriga Andres Paas on koos erinevate ansamblipartneritega aastate jooksul ettekandele toonud märkimisväärse osa kammermuusika kuldvarast.

Seekord musitseerib ta koos oma heade sõprade, paljudel mainekatel kontserdilavadel tunnustust kogunud Vene muusikute, tšellist Rustam Komatškovi ja viiuldaja Julia Igoninaga. See suurepärane koosseis võitis publiku südamed juba 2009. aasta festivalil, mil kavas olnud Tšaikovski mastaapse klaveritrio hingeliigutavat esitust meenutatakse tänaseni.

“Harva saab kogeda sedavõrd täiuslikku ning kõikehaaravat aja ja ruumi kadu nagu sel muusikaõhtul. Milline keskendumine, tunnetuslik intensiivsus ja tervikutaju, ja milline erakordne ansambel!” (Ludmilla Dombrovska, Sirp 28.08.2009). Ka seekordne kava on mitmekülgne ja emotsionaalselt haarav – kõrvuti Debussy ja Brahmsi klaveritriodega kõlavad Schumanni ja Saint-Saënsi väikevormid.

Kolmapäeval, 3. augustil kell 22 Kuressaare linnuses
VISIOONID
EON Guitar Quartet (Itaalia).

1999. aastal loodud EON kitarrikvartett on üks tuntumaid ja hinnatumaid omataolisi koosseise maailmas. Ansambel on andnud kontserte paljudes riikides Euroopast Lõuna-Ameerikani, osalenud mainekatel rahvusvahelistel festivalidel nagu Encuentro Internacional de Guitarra Mexico Citys, Morelia rahvusvaheline kitarrifestival, Internacional de guitarra de Zacatecas Mexicos, Turu rahvusvaheline kitarrifestival, Quito Kitarrifestival Ecuadoris, Kaluga rahvusvaheline kitarrifestival Venemaal jm. 2007. aastal pälvis kvartett aasta parima esinejana Itaalia helilooja Nino Rota nimelise auhinna ja 2008. aastal andis välja oma esimese sooloplaadi.

Neljapäeval, 4. augustil kell 19 Kuressaare kultuurikeskuses
FANTAASIAD
“Mihkel Poll on huvitav ja isikupärane muusik ning suurepäraste pianistlike võimetega, kandes ette äärmiselt keerukaid teoseid artistliku üleoleku ning muusikalise vabadusega.” (Arvo Pärt).

Mihkel Poll on üks aktiivsemalt tegutsevaid Eesti noori pianiste, kes kogub järjest enam tunnustust ka laias maailmas. Ta on võitnud mitmeid rahvusvahelisi ja vabariiklikke konkursse, millest viimased olulisemad on mainekas Rina Sala Gallo nimeline pianistide konkurss Monzas, Itaalias (peapreemia ja orkestri eripreemia, 2004), vabariiklik interpreetide konkurss Con brio (peapreemia ja 4 eripreemiat, 2004), esimene Tallinna rahvusvaheline pianistide konkurss (I preemia ja Tubina eripreemia, 2006), XX Ferroli rahvusvaheline pianistide konkurss Hispaanias (I preemia, 2006).

Neljapäeval, 4. augustil kell 22 Kuressaare linnuses
LOSSIMUUSIKA
Vokaalgrupp Orthodox Singers, dirigent Valeri Petrov; Tatjana Samsonova, Maria Šugailo (sopranid); Natalia Vesterinen, Jelena Savtšuk (aldid); Anton Medvedev, Edgar Tron (tenorid); Ants Vahter, Genri Tron (baritonid); Aleksandr Peljovin (bass).

Dirigent Valeri Petrovi asutatud kooriansambel Orthodox Singers on tegutsenud tänaseks üle kahekümne aasta ning saavutanud märkimisväärse koha Eesti muusikamaastikul. Ansambel on pühendunud valdavalt varase õigeusu kirikulaulu ja vene vaimuliku koorimuusika tutvustamisele, viimastel aastatel on nende repertuaari lisandunud ka nüüdisaegsete õigeusu traditsioone järgivate heliloojate teosed.
Orthodox Singers on kogunud tuntust ja tunnustust mitmel pool maailmas.

Reedel, 5. augustil kell 21 Spaa Rüütli Ritteri saalis
EKSOOTILISED PROMENAADID
Tangoetendus “Tango passion”. Fabián Carbone Tango Ensemble (Hispaania): Fabián Carbone (bandoonium); Sergo Lazarev (viiul); Rocío Terán (klaver); Nélida ja Jorge (tantsijad).

“Tango allutas meid oma soovidele, viis meid kaasa, juhtis meid, kaotas ning leidis meid taas…” (J. L. Borges) Tangoetendus “Tango Passion” kõlab põnevas muusikalis-tantsulises võtmes ja viib publiku ehedasse ja salapärasesse tangomaailma. Tangot on nimetatud kõige sensuaalsemaks tantsuks. Selle kirgedest pulbitseva žanri sümboliks on kujunenud müstilise tämbriga instrument bandoonium. Maailma üks juhtivaid bandooniumisoliste, Argentina päritoluga Fabián Carbone ja tema ansambel rullivad kuulajate ees lahti omalaadse teekonna tango kuldajast 1930ndatel kuni 1955. aasta krahhini, mil toimus Argentina riigipööre. Ansambel esitab klassikalisi tangosid (El Choclo, Volver, La Cumparsita) koos Astor Piazzolla muusikaga, mis omakorda hõlmab elemente Bachilt, Stravinskilt, Bartókilt ning sisaldab mõningal määral isegi džässisugemeid. Kontsert toimub koostöös Hispaania suursaatkonna ja Stanford Music OÜ-ga.

Laupäeval, 6. augustil kell 19 Kuressaare kultuurikeskuses
FINALE
Festivali lõppkontserdil astub publiku ette Ungari temperamentsetest noortest meestest koosnev suurepärane Accord Quartet, mis on tuntud ja hinnatud oma väga kõrge taseme ja originaalse esituslaadi poolest. Tänavu juba kümnendat tegevusaastat tähistav keelpillikvartett on võitnud hulga tähtsaid rahvusvahelisi konkursse, sh esikoha mainekal Johannes Brahmsi nimelisel rahvusvahelisel konkursil (Austria, 2009), rahvuslikul Leó Weineri nimelisel konkursil (Ungari, 2003), Thomastik-Infeldi, Kodály ja Bartóki preemia Viini-Budapesti-Praha rahvusvahelisel suveakadeemial (vastavalt 2002, 2004 ja 2005), samuti on nad pälvinud Artisjuse ühingu auhinna tänapäevase muusika väljapaistva esituse eest. Kvartett on osalenud paljudel olulistel klassikalise ja nüüdisaegse muusika festivalidel Ungaris, Hispaanias, Austrias, Venemaal jm. Ansambli repertuaar on väga lai, ulatudes vanamuusikast tänapäeva heliteosteni.

Fotod: www.kammerfest.ee

Kuressaare XVII kammermuusika päevade pass ja pääsmed on müügil Kuressaare kultuurikeskuses tööpäeviti kell 10–18 ning tund enne kontsertide algust kohapeal. Sooduspiletid õpilastele, üliõpilastele ja pensionäridele vastava tõendi esitamisel. Festivali pileti ostnutele kehtib festivali ajal 10% soodustus Arensburgis iga päev kell 12–24.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 45 korda, sh täna 1)