Kohtuotsus sunnib Kuressaaret haljastuse hoolduse korda muutma (5)

Kohtuotsus sunnib Kuressaaret haljastuse hoolduse korda muutma

MIS EDASI?: Nooruse tänavas elav Mart Männik laiutab käsi, kui küsida, kas tema maja ees laiuva meetrise mururiba niitmine on ebamõistlikult koormav? Egon Ligi

Riigikohus leidis, et teeseadus ei luba kinnistu ja sõidutee vahelise ala korrashoiu kohustust koormisena panna isikule, kes ei ole selle maa omanik. See võtaks justkui inimestelt kohustuse oma aiatagust korras hoida.

Kuressaare majandusala abilinnapea Kalle Koov ütles, et Kuressaare linnas on nagunii enamik haljastust Linnamajanduse hooldada, tuues näiteks Tallinna tänava, kus elumajade ja kõnnitee vahel on suur muruala. Kogu seda maad ei hoolda eraomanikud, vaid linn, seega ei ole ka põhjust muudatusi teha.
Kogu protsess sai alguse sellest, kui Tartu linnavalitsus karistas rahatrahviga kodanikku, kes jättis niitmata haljasriba oma kinnistu ja tänava vahel.

Põhiseadusega vastuolus

Tartu maakohus tühistas väärteootsuse, kuna leidis, et see on põhiseadusega vastuolus. Sellele järgnes põhiseaduslikkuse järelevalve menetlus riigikohtus.
Riigikohtus vastu võetud otsus jätab palju tõlgendusruumi. Nimelt ütleb põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium oma otsuses, et isiku kinnistuga piirnev puhastusala võib osutuda ebamõistlikult suureks ja kinnistu omanikule selle hooldamise kohustus ebamõistlikult koormavaks. Lahtiseks jääb aga küsimus, milline puhastusala on ebamõistlikult koormav.

Kalle Koov ei usu, et Kuressaares oleks selliseid kohti, kus kinnistuomanikke oleks koormatud ebamõistlikult suurte haljastusalade hooldusega.
Et seda välja selgitada, vaadatakse praegu võimalike probleemsete kohtade leidmiseks üle linna kaart, haljastusalad ja tänavad.

Kuressaares probleeme pole

Kui kontrolli käigus peaks selguma, et mõnel eraisikul on hooldada ebamõistlikult suur linnale kuuluv haljastusala, või peaks mõni lehelugeja sellisele arusaamisele jõudma, on linn hea meelega valmis vastu tulema ja ala hoolduse enda peale võtma, kinnitas Koov.
Abilinnapea märkis, et Kuressaare eramurajoonides tavalise, meetri kuni kahese mururiba hooldamine ei tohiks küll liiga koormavaks osutuda. Juba ammusest ajast on talupojad oma külatänava ise puhta hoidnud ja teinud seda lihtsa talupojamõistusega, selgitas Koov.

Sama meelt oli eile ka Kevade tänaval oma majaesist püganud Linda Nool, kes aiataguse koristamist võtab oma sõnul pigem võimalusena end liigutada kui kohustusena. Nooruse tänaval elavad Valev Põder ja Mart Männik on samuti nurisemata oma aiatagust kasinud, kuigi mõeldes, et tegemist on linnamaaga, võiks seda ikkagi linn korras hoida, lisavad mehed muheledes.

Abilinnapea Kalle Koov arvas, et Kuressaares haljastuse korrashoiuga probleeme ei ole. Selle eest tahab ta eelkõige kiita linnakodanikke, kes on nii suvel kui ka talvel oma aia ning ka aiataguse puhta hoidnud. “See on hea hoolimise ja kodu hoidva tegevuse märk,” tänab Koov kaaslinlasi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 197 korda, sh täna 1)