Reoveepuhasti ehitaja on võlgu alltöövõtjatele sadu tuhandeid

Kuressaare ultramoodsa reoveepuhasti valmimise juba mitmekuist hilinemist on põhjendatud nii raske talve kui ka lisaehitustöödega. Üks peaprobleeme on siiski see, et peatöövõtja, Soome firma Preseco Oy sattus majandusraskustesse. Võlad alltöövõtjatele ulatuvad vähemalt sadadesse tuhandetesse eurodesse.

“Kuressaare puhasti peatöövõtjal on meile teadaolevalt tõesti tekkinud 2010. a majandusraskused,” märkis reoveepuhasti tellija, AS Kuressaare Veevärgi juhatuse liige Ain Saaremäel. Tema sõnul avalduski see ehitustööde aja pikenemises detsembrist 2010 kuni aprillini 2011.

Preseco Oy juht Veikko Kantero ütles Saarte Häälele, et peamine põhjus oli siiski külm talv. Kantero ei eitanud ka majandusraskusi, kuid neid ta väga oluliseks teguriks siiski ei pidanud. “Preseco majanduslikul olukorral oli hilinemisega väga vähe pistmist. Tänaseks on meil olukord kontrolli all,” kinnitas Kantero.

Samas on Saarte Häälel andmeid, et vaatamata Preseco juhi väitele olukorra kontrolli all olemisest on firma siinsetele alltöövõtjatele ja partneritele kõvasti võlgu. Probleemid olevat firmal tekkinud seoses ühe suurprojekti ebaõnnestumisega Euroopas.

Siinse projekti peamine probleem pidi olema just ehituse see osa, millest sõltub biogaasi tootmise käivitamine. Ain Saaremäel ütles, et hetkel oodatakse Preseco esindajat kohapeale automaatikat seadistama, siis kontrollitakse kõik vajalikud sõlmed veel kord üle ja alles siis käivitatakse tootmisprotsess.

“Kui käivitatakse, siis peab kogu protsess väga sujuvalt edasi minema, vahepealseid katkestusi ei tohi olla, kuna uuesti alustamine on väga keerukas,” selgitas Saaremäel. “Seepärast alustamegi puhastist, kui see osa on korralikult käima läinud, võtame ette mudatöötluse.”

Saaremäel lisas, et ka reoveepuhasti käivitamine on keerukas ja aeganõudev protsess, kus ei saa eksimist lubada. Nimelt tuleb vana puhasti seni töös hoida, kuni uue puhasti töökindlus on kontrollitud. Juhul kui vana välja lülitataks ja uus ei tööta korralikult, riskiks firma tõsiste keskkonnakahjudega.

Üks probleem on Saaremäeli sõnul ka see, et ei ole kahe puhasti koostöötamiseks vajalikku kogust reovett, seetõttu tuli uue puhasti automaatika ümber programmeerida nii, et esialgu saaks selle tööle panna poole võimsusega.

Reoveepuhasti ehitusprojekti kogumaksumus ilma käibemaksuta oli 71 959 692,69 Eesti krooni. Uus reoveepuhasti peaks pidulikult käivitatama 29. juunil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)