Rannamaantee sai tolmuvabaks (5)

Rannamaantee sai tolmuvabaks

VARSTI TOLMUVABA: Tamur Tsäkko selgitas, et vastvalminud teelõik tolmab veel mõned päevad kuni kaks nädalat.
Foto: Egon Ligi

Eile avati pidulikult Saaremaa rannamaantee viimane tolmuvabaks saanud teelõik, millega Saaremaa sai tolmuvaba ringtee ning on maakonnana tolmuvabade teede edetabelis Eestis neljandal kohal.

“Täna on see tähtis päev, kus Saaremaale saab tiiru [tolmuvabalt] peale teha,” ütles maan-teeameti peadirektor Tamur Tsäkko, viidates uuele tolmuvabale Võhma–Asuka teelõigule. Saaremaa rannamaantee all tuntakse Orissaare–Leisi–Mustjala ja Mustjala–Kihelkonna–Tehumardi maanteed.

Tsäkko selgitas, et vastvalminud teelõik tolmab veel mõned päevad kuni kaks nädalat ning päris heaks saab tee aasta-kahe pärast, kui talle veel üks korralik kate peale tuleb. “Siis saab tee nii hea, et lust sõita,” kinnitas peadirektor, kellele oma sõnul meeldib, et Saaremaal jälgitakse ehitamisel teeprofiili, mitte ei tõmmata sirgeid trasse ja miljööväärtus on seega palju suurem.

Tsäkko sõnul on neid mereäärseid kohti, kust tee võiks läbi minna, rohkemgi olemas, kuid kas need saavad tolmuvabaks, sõltub siiski liikluse aktiivsusest. “Lümandas kipub rannamaantee lõikuma sisemaale,” ütles Lümanda vallavanem Jaanika Vakker, kelle sõnul on üks lõik veel tegemata, et tee saaks päris rannamaantee nime kanda.

Tänaseks on tolmuvabade katetega jõutud nii kaugele, et vaid üksikutel teelõikudel, kus liiklusintensiivsus on 150 autot päevas, ei ole veel tolmuvaba katet. Tänavu suvel tehakse veel korda teelõigud Valjalas ja Muhus.

“Peaaegu 100 protsenti riigiteid on tolmuvaba katte all Virus, natuke üle 90 protsendi Harjumaal ja siis tuleb kaks maakonda, mis on 70 protsendi peal, need on Ida-Virumaa ja Saaremaa,” rääkis maanteeameti Lääne regiooni direktor Enn Raadik, kelle sõnul on Saaremaa inimesed seega ikka väga heas seisus, olgugi et nad on nurisenud ja kirjutanud tolmavate teede pärast mitmeid kirju.

Lindi läbilõikamise tseremoonial võtsid sõna ka vallavanemad. Lisaks sooviti esimesele kahele autole, mis esimestena juhtusid seda teed sõitma ja ootasid lindi läbilõikamist, head ja turvalist sõitu.

SAAREMAA TEED
Saare maakonnas on kokku 1091,6 kilomeetrit riigiteid, neist 345,4 km on kruusateed. Maakonnas on riigiteedel 38 silda. Riigiteid hooldab maanteeameti lepingupartner AS Saaremaa Teed. Aastaks 2030 on lõviosa kogu Eestimaa teedest tolmuvabad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)