30 eurot Lennaga

30 eurot Lennaga

 

Kuressaare turg on pärastlõunal rahvast täis. Käsitöö-, maasikate ja burgerimüüjad võistlevad näomaalijatega oma koha ja teenistuse eest. Rammumehedki pingutavad turuplatsil lihaseid, nagu vanadel headel aegadel, kui fotode valged servad veel pitsiliseks lõigati. Melu on turupäeva vääriline. Kui kogu kära vaibuma hakkab, ilmub turule roosa särgiga neiu ja asub oma särke ja muusikat müüma. Kaup aheldab ta turuleti taha nagu Rapunzeli vangitorni. Lähen vaatan, kas õnnestub lahti päästa juus.

Lenna võtab laualt esimese puulusika, tõstab selle nina juurde ja nuusutab. Loomulikult tunneb ta kadaka ära juba enne selle nuusutamist, aga käsitööd tasub ikka nuusutada. Eriti kui see lõhnab vana mehe jändrike näppude, nõukaajast pärit pussnoa, liivapaberi ning puulaastudega pikitud aastaid pügamata habeme järele – ehk siis saaremaise käsitöö järele. Lusika jätab Lenna siiski ostmata. Peagi hakkavad talle aga silma väiksed armsad potsikud.

“Aa, see on sinep. Seda tehakse siin Saaremaal, Mustjalas,” jagan selgitusi. Meenub isegi, et kogu sinepibisnise taga on vist üks saksa perekond. Lenna näib olevat vaimustuses, loomulikult mitte minu teadmistest, vaid sinepist.

“Sinep “Tume õlu”,” loeb Lenna. Tekib küsimus, kas selle sinepi söömise järel autorooli ikka istuda tohib. Peagi leiab Lenna sildilt märke “alc 1,5%”. “See teeb ju purju,” naerab Lenna ja otsustab hoopis kadakasiirupi kasuks. Ilmselt peab selle mõistmiseks omama vähemalt kaht kraadi psühholoogias ja turunduses, et mõista, miks peab iga Saaremaalt ostetud ese sisaldama sõna “kadakas”.

Oleme juba esimese müüja juurest lahkumas, kui Lenna märkab letil lebavat prossi. “Oi, kui ilus!” on laulja vaimustuses, veeretab prossi sõrmede vahel ja küsib, kas see on käsitöö. Müüja vastab loomulikult, et kõik siin on käsitöö (väljaarvatud muidugi Hiina kolekellad, mida müüakse kohe hiidrinnahoidjate ja vakstukaugaste vahel, just seal, kus turu käsitöösektsioon sujuvalt Adibasi ja “Pjeremiis, mis njumber vaja”-alaks üle läheb). Lenna paneb siiski (ilmselt raske südamega) prossi käest.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)