Järgmiseks maavanemaks on saamas Kaido Kaasik (13)

Järgmiseks maavanemaks on saamas Kaido Kaasik

LIHASÕBER: Kaido Kaasik Jööri folgil küpsetatud põrsast jagamas. Paremal kohaliku muuseumi eestvedaja Sulev
Peäske.
Foto: Ivika Laanet

Veidi enam kui kuu aja pärast tühjaks jäävale Saare maavanema toolile on suure tõenäosusega istumas praegune Valjala vallavanem Kaido Kaasik. Sel teemal algavad üsna pea ka kohtumised.

Saare maavanema uue isiku suhtes paistab kõik olevat üsna selge, kuid samas ei ole selge mitte midagi. Ametiisikud vastavad kõik stiilis, et enne pole midagi teada, kui regionaalminister on esitanud ametliku kandidaadi. Samas eitavad kõik ka seda, et tegelikult on maavanemate kohad võimuliidus jagatud ning ministri esitatud kandidaadi kinnitamine on samas stiilis kui nüüdsed presidendivalimised riigikogus. Üks nimi, kes siis enamusele meeldib.

Kaasikut respekteeritakse

Seni on Kaido Kaasiku nimega, rääkides uuest võimalikust maavanemast, spekuleeritud enam kui üks kord. Mees ise on jäänud suhteliselt kidakeelseks. Eile Saarte Hääle taas kord selleteemalisele küsimusele vastates ütles Kaasik, et asjad siiski tasahilju arenevad.

“Maavanema teemal ei ole me (Kaasik ei täpsustanud, keda ta “me” all mõtleb – toim) ausalt veel väga tõsiselt rääkinud. Küll on meil aga lähiajal selles osas kohtumised,” märkis 16 aastat Valjala vallavanema ametit pidanud ja praegu ka Saaremaa omavalitsuste liitu juhtiv Kaasik.

Kohaliku omavalitsuse juhtimisega kursis olevate ja Saarte Häälega rääkinud inimeste sõnul ei tohiks Kaasiku vastu pretensioone olla kellelgi. Tal olevat mandaat valijate poolt ja teda respekteerivad kolleegid, seega toetaks Kaido Kaasiku kandidatuuri suure tõenäosusega ka Saaremaa omavalitsuste liit.

Vastupidiselt praegusele maavanemale Toomas Kasemaale, kes oli enne töötanud siseministeeriumi ametnikuna ja pandi Reformierakonna poolt viis aastat tagasi paika omavalitsusjuhtidelt reaalset toetust saamata. Teadaolevalt pole ka pea viis aastat Saare maavanema toolil istunud Kasemaa töö saanud partei peakontoris heale õpilasele sobilikku hinnet.

Omamoodi hindamisena võib võtta valimisi, nimelt sai Toomas Kasemaa viimastel riigikogu valimistel kolme maakonna peale kokku vaid 255 häält (Reformierakonna nõrgim tulemus – toim) ja viimastel kohalike omavalitsuste valimistel sai ta Kuressaares 13 häält.

Kaido Kaasiku saldo oli kohalikel valimistel Valjalas selline, et ülekaalukalt valimised võitnuna kogus ta koduvallas pea kaks korda rohkem hääli kui talle järgnev kandidaat.

Vangerdused tehtud

See, et maavanemate kohad võimuliidu tagatubades ära jagatakse, pole mingi saladus. Nii näiteks jäid sotsiaaldemokraadid, kes seekord riikliku võimu jagamise juures ei asunud, ilma Lääne maavanema kohast. Pärast viimaseid riigikogu valimisi tehtud vangerduste tulemusena läks aastaid Reformierakonna käes olnud Saare maavanema koht IRL-i otsustada. Seda, et vastav otsus on tehtud, kinnitasid Saarte Häälele mitmed allikad nii maakonna kui ka riiklikul tasandil. Parteid ise seda siiski eitavad või vingerdavad vastamisest kõrvale.

Reformierakonna ametlik vastus on selline, et parteid maavanema kohti ei jaga ning kandidaadi esitab regionaalminister. IRL palus oma pressiesindaja kaudu saata küsimused regionaalministrile.

Siseministeeriumist vastas rahvastiku ja regionaalala asekantsler Kaia Sarnet, et regionaalminister teeb vabariigi valitsusele ettepaneku, olles enne ära kuulanud kohalike omavalitsuste esindajate arvamuse. Sarneti sõnul ei ole minister praeguseks Saare maavanema osas veel otsust teinud.

Saarte Hääl küsis eile ka praeguselt maavanemalt Toomas Kasemaalt, millised on tema edasised plaanid ja kas ta oleks nõus maavanemana jätkama juhul, kui talle selline ettepanek tehtaks. Toomas Kasemaa eile vastamiseks aega ei leidnud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 65 korda, sh täna 1)