Päike võib olla nii sõber kui ka vaenlane (1)

Päike võib olla nii sõber kui ka vaenlane

EI KARDA PÄIKEST: Kuressaares Titerannas peesitanud Kadi Põder ütles, et käib rannas peaaegu iga päev. “Et sõpradega tšillida, viibida värskes õhus ja päikest saada,” sõnas ta. Kadi kasutab ka päikesekreemi, mille kaitsefaktor on 20. Niisugust päikesekreemi kasutab ta sellepärast, et kui ilmad soojaks läksid, oli ta algul liiga ettevaatamatu ja lasi päikesel end kergelt ära kõrvetada.
Foto: Egon Ligi

Kuigi kauaoodatud suveaeg on oma suurepäraste rannailmadega ühtäkki kohale jõudnud, ei tohiks suures päikesevannide võtmise tuhinas unustada, et nahk vajab päikese käes korralikku kaitset. Ning kes seda ikka rohkem kaitsta saab, kui meie ise.

Kuressaare polikliiniku nahakabinetis patsiente vastu võtva nahaarsti Erika Kesküla sõnul harjub nahk päikesega järk-järgult ning kord juba päevitunud nahk talub UV-kiiri vähemalt 10 korda paremini kui päevitamata nahk.
Arvesta oma nahatüübiga

Päikesekiirguse taluvus sõltub iga inimese nahatüübist ja on seega väga individuaalne. Esimese nahatüübi korral on nahk väga hele ja päikese suhtes hästi tundlik. Päevitamise asemel muutub selline nahk hoopis punaseks.

Teise tüübi korral on nahk samamoodi hele ja päikesetundlik, kuid päevitus siiski tekib, tõsi küll, aeglaselt. Kolmanda nahatüübi korral on nahk juba tumedam ning päevitus tekib kiiresti ja püsib kaua. Neljandat tüüpi nahk on tume, päevitub väga kiiresti ja päevitus püsib samuti väga kaua.

“Päevitada tulekski arvestades oma nahatüüpi. Vältima peaks ägedat ja intensiivset päikesekiirgust, eriti kella 11–15 vahel,” soovitab Erika Kesküla. Pool tundi enne päikesevannide võtmist tuleb nahale kanda päikesekaitsekreem, mis täiskasvanutel peaks olema kaitsefaktoriga vähemalt 15–30 ja lastel 30–50. Niimoodi on naha kaitsmiseks esimene suur samm juba tehtud.

“Lapseeas saadud päikesepõletus tõstab tunduvalt nahavähki haigestumise riski, seepärast on just lastel ja noortel eriti oluline päikesekaitsevahendite kasutamine,” rõhutab Kesküla. Kõige parem ja lihtsam kaitse intensiivse kiirguse eest on nahaarsti kinnitusel muidugi riietus. “Tänapäeval on olemas ka päikesekaitsefaktoriga ujumisriided ning oluline on ka kvaliteetsete päikeseprillide kandmine.”

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 277 korda, sh täna 1)