1. juulist jõustuv liiklusseadus toob mitmeid muudatusi (11)

1. juulist jõustuv liiklusseadus toob mitmeid muudatusi

KUI POLITSEI SU PEATAB, võid trahvi saada sõidu ajal telefoniga rääkimise eest, telefoni ei tohi sa sõidu ajal isegi käes hoida. Peale selle on sõidu ajal keelatud ajalehe või raamatu lugemine, huultevärvimine, soengu kohendamine jms häirivad tegevused.
Foto: Peeter Kukk

Nõuded mootorsõiduki juhile

Juhil on keelatud tegeleda juhtimise ajal toimingutega, mis võivad segada juhtimist. Sõidu ajal ei tohi juht telefoniga rääkida ega seda isegi käes hoida ei asulas ega väljaspool asulat. Telefoniga rääkimiseks tuleb auto peatada või kasutada vabakäeseadet.

Mootorsõiduki juht ei pea enam kaasas kandma Eestis kehtivat juhiluba ja sõiduki registreerimistunnistust, sest neid on politseil võimalik kontrollida elektrooniliselt. Kaasas peab olema isikut tõendav dokument.

Mootorsõiduki juht peab halva nähtavuse korral ja pimedal ajal asulavälisel teel hädapeatumise korral sõidukist väljudes kandma standardile vastavat ohutusvesti. Autost vestita väljumisel võib saada trahvi.

Halva nähtavuse korral või pimedal ajal valgustamata teel peatatud või pargitud mootorsõidukil või haagisel peavad põlema ääre- ja numbrituled. Asulavälisel teel tuleb lisaks sisse lülitada ka ohutuled, kuid sel ei tohi põleda lähi-, kaug- ega udutuled. Asulateel ei tohi põleda kaug- ega udutuled.

Asulasisesel teel peab aeg, mis kulub üksteise järel liikuvate sõidukite vahelise pikivahe läbimiseks, olema normaaltingimustel vähemalt kaks sekundit, asulavälisel teel kolm sekundit. See nõue ei kehti möödasõidul.

Uue LS-i kohaselt peab möödasõidul oleva sõiduki juht tagama ohutuse ehk tagasõitval juhil otsest kohustust teed anda ei ole.

Ülekäigurada on jalakäijale sõidutee, jalgrattatee või trammitee ületamiseks ettenähtud ning asjakohaste liiklusmärkide või teekattemärgisega tähistatud sõidutee osa, kus juht on kohustatud jalakäijale teed andma.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Liiklusseadust sirvis Kuressaare ametikooli liikluseõpetaja
Meelis Kaubi


Stopp! Politseipatrull!
Eks seda, pisut ärevat tunnet on kogenud kõik sõidukijuhid, kui äkitselt ilmub teepervel nähtavale politseipatrull ja annab märku peatumiseks. Mida ta kontrollib? Milleks peame me valmis olema, lähtudes uuest liiklusseadusest? Mille eest võib politseinik sõidukijuhti trahvida?  …


Taksojuhtide elu läheb keerulisemaks
1. juulist laieneb nõue, et kõik sõitjad peavad kinnitama turvavöö, ka taksojuhtidele. Taksojuhtide Andres Viinapuu ja Peep Saulini arvates on see päris keeruline: “Maal, kus sõidad pikka otsa, võid ju ennast kinnitada, aga linnas, kus on vahemaad väikesed ja kiirused suhteliselt väikesed, on see kaunis tülikas. Ja meie töö turvalisuse seisukohalt pole see ka ohutu, sest ega me tea, kes parasjagu taksosse istub. Nii võib juhtuda, et korraga on sul nuga kõril. Või pistab klient sul arvet maksmata jooksu. Kui taksojuht on turvavööga kinni, siis on puht füüsiliselt võimatu kurikaelale järele joosta. Meil siin on õnneks veel kaunis rahulik elu, aga suurtes linnades on asi karm. Aga mis teha – kui seadus seda nõuab, siis peab seda nõuet täitma. …


Mis muutub ARK-i Kuressaare büroos
Seoses uue liiklusseaduse (LS) kehtima hakkamisega 1. juulist maanteeameti Lääne regiooni liiklusregistri Kuressaare büroo töökorralduses muudatusi ei tule, kinnitab büroo juhataja Heiki Raudsepp. Küll on aga mõningaid muudatusi, millega peab edaspidi arvestama mootorsõiduki juht, kes oma sõidukit registreerima tuleb.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 200 korda, sh täna 1)